.
.
.

ترامپ: صلح را میان فلسطین و اسرائیل برقرار می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که ایالات متحده، توافق صلحی تاریخی میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها ایجاد خواهد کرد.

به گزارش العربیه این سخنان ترامپ چهارشنبه 3 مه در کنفرانس مشترک با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی مطرح شد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «اگر تحریک به خشونت و نفرت متوقف نشود، صلحی برقرار نخواهد شد. توافق صلح به اسرائیل این فرصت را خواهد داد تا روابط طبیعی با کشورهای عربی برقرار کند».

ترامپ با بیان این مساله که با مسئولان اسرائیلی صحبت کرده گفت: «درباره صلح گفت‌وگو کردیم. همه عمرم می‌شنوم که دشوارترین توافق ممکن میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها خواهد بود اما ما ثابت خواهیم کرد که این جمله اشتباه است».

از سویی محمود عباس گفت که راه‌حل برپایی دو کشور فلسطینی و اسرائیلی، کمک به بزرگی به تحقق طرح صلح عربی خواهد کرد. عباس ادامه داد که پس از گفت‌وگوهایش با ترامپ، ایمان دارد همه مسائل از جمله مساله اسرا و آوارگان، قابل حل است.

به گفته محمود عباس «اینک زمان به پایان رساندن اشغال [فلسطین] پس از 50 سال رسیده است... ما تحت اشغال دیگری زندگی می‌کنیم... ما به شما اطمینان می‌دهیم کودکانمان را با فرهنگ صلح تربیت خواهیم کرد تا از امنیت، آزادی و صلح لذت لذت برده و مانند بقیه کودکان جهان، از جمله کودکان اسرائیلی زندگی کنند».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، با همتای فلسطینی‌اش را با هدف تلاش برای از سرگیری گفتگوهای صلح میان اسرائیل و فلسطین دیدار کرد. این دیدار اولین دیدار دو طرف از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ است. دیدار محمود عباس دو ماه پس از دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از آمریکاست. ترامپ شخصا به استقبال محمود عباس رفت و پای خودروی حامل او حاضر شد.

در آغاز این دیدار در دفتری بیضی شکل کاخ سفید، دونالد ترامپ گفت: «امیدوارم اتفاق خوبی بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها رخ دهد».

از سوی دیگر، خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حرکت حماس، روز چهارشنبه 3 می 2017 خواستار استفاده از این فرصت برای کمک به استمرار گفتگوهای صلح شد.

مشعل در گفتگو با شبکه سی ان ان ترامپ را فردی "با جرات تغییر" دانست که بیش از دولت‌های سابق آمریکا جرات دارد.

مشعل با اشاره به بیانیه جدید حماس که تاسیس دولت فلسطین در مرزهای 1967 را پذیرفت، افزود: «آنچه در بیانیه حماس آمده است برای هر فرد منصفی در جهان و به ویژه در پایتخت‌های کشورهای دنیا کافی باشد تا از این فرصت استفاده کرده و با جدیت با حمال و فلسطینی‌ها تعامل کنند».