.
.
.

اردوغان: با پوتین بر سر نقشه منطقه امن در سوریه بحث کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، مساله برپایی مناطق امن در سوریه را به بحث گذاشت.

به گزارش العربیه، اردوغان چهارشنبه 3 مه در کنفرانس خبری مشترک با پوتین که در شهر سوچی روسیه برگزار شد، گفت: «رویکرد جدیدی وجود دارد. می‌دانید که ما از ابتدا در پی برپایی منطقه امن در شمال سوریه بودیم و به تلاش برای تحقق این خواسته ادامه خواهیم داد. موفق شدیم مناطق جرابلس و الراعی را پاکسازی کنیم. مناطق وسیعی را از حضور تروریست‌ها پاکسازی کردیم.. منطقه‌ای در ادلب داریم که در آن درگیری مسلحانه وجود ندارد.. اهالی حلب به آن مهاجرت کردند و در امنیت زندگی می‌کنند».

رئیس جمهوری ترکیه گفت: «خواستار ایجاد یک نوار سبز هستیم. این منطقه خالی از درگیری‌های نظامی خوهد بود. من با پوتین در این باره صحبت کردم و موضوع را به طور مستقیم بر روی نقشه بررسی کردیم. سعی می‌کنیم تصمیمات مثبتی درباره این موضوع بگیریم به ویژه این‌که این منطقه فرصتی برای یافتن راه‌حل مسالمت آمیز برای بحران سوریه ایجاد خواهد کرد».

رئیس جمهوری روسیه هم در این کنفرانس خبری گفت: «ما راه‌حل بحران سوریه را سیاسی می‌دانیم، اما این راه حل در درجه نخست، به آتش‌بس نیاز دارد.. روسیه، ترکیه و ایران موفق شدند زمینه آتش‌بس را در سوریه فراهم کنند».

پوتین اما گفت که نظام سوریه به ریاست بشار اسد در منطقه امن سهم ایفا کرد و افزود: «این منطقه پرواز ممنوع خواهد بود».

او ادامه داد: «با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا صحبت کردم.. آمریکایی‌ها با این برنامه موافقند. ما در این باره به طور مشترک می‌اندیشیم. ما در پی راهکار مشترکی برای یک گفت‌گوی سیاسی هستیم که برای ایجاد زمینه آن تلاش می‌کنیم.. اردوغان با ما هم نظر است».

روسای جمهوری روسیه و ترکیه در استراحتگاه تابساتی سوچی، درباره چند موضوع به بحث و گفت‌وگو نشستند. روابط دو جانبه و اوضاع در سوریه، مهم‌ترین مسائل مورد گفت‌وگو بود.