.
.
.

سعودی: هسته حرازات مسئول حادثه تروریستی مسجد النبی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنگوی امنیتی وزارت کشور پادشاهی سعودی اعلام کرد: «تحقیقات نیروهای امنیتی نشان داد که افراد هسته حرازات به شکل مستقیم با حادثه تروریستی انفجار مسجد النبی در ارتباط بوده‌اند».

وزارت کشور پادشاهی سعودی اعلام کرد تحقیقات درباره هسته تروریستی حرازات که مسئول حمله به مسجد النبی است، کماکان ادامه دارد. در این راستا از 46 شخص مرتبط با این هسته تروریستی، شامل 32 شهروند سعودی و 14 نفر دیگر از کشورهای پاکستان، یمن، افغانستان، مصر، اردن و سودان بازجویی به عمل آمده است. این بازجویی‌ها تا مشخص شدن به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره نقش و مسئولیت هر یک از این افراد ادامه خواهد داشت.

سخنگوی امنیتی وزارت کشور سعودی گفت: «در راستا بیانیه‌های 23 و 26 ربیع الثانی 1438 درباره حمله به دو مخفیگاه این هسته تروریستی در جده، تحقیقات مستمر نیروهای امنیتی منجر به کشف اطلاعاتی جدیدی درباره ارتباط مستقیم متهمان با حوادث تروریستی دیگری شد».

نیروهای امنیتی سعودی پیش از این به یکی از مخفیگاه‌های تروریست‌ها در منطقه النسیم در استان جده حمله کرده و حسام صالح سمران الجهنی را دستگیر کردند. نیروهای امنیتی همچنین به مخفیگاه دیگر تروریست‌ها در منطقه حرازات حمله کردند. مخفیگاه دوم برای ساخت کمربندهای انفجاری و بمب‌های دست‌ساز استفاده می‌شد. در این حمله، خالد غازی حسین السروانی و نادی مرزوق خلیف المضیانی العنزی، دو تن از تروریست‌های هسته حرازات در حین تعقیب و گریز با منفجر کردن خود، به زندگی‌شان پایان دادند.

به گفته سخنگوی امنیتی وزارت کشور، تحقیقات به کشف داده‌های جدید زیر منجر شد.

بمب‌گذاری مسجد النبی

تحقیقات نشان داد که این هسته با حادثه انفجار مسجد النبوی در ارتباط مستقیم بوده‌اند. در آن حادثه، یک شهروند سعودی به نام نائر مسلم حماد النجیدی، هنگامی که نیروهای امنیتی مانع ورود او به مسجد النبی شدند، خود را منفجر کرده، چهار نیروی امنیتی را کشت و 55 نفر دیگر را مجروح کرد.

هسته حرازات همچنین با حادثه تروریستی که در پارکینگ بیمارستان دکتر سلیمان فقیه در استان جده در 28 رمضان 1437 رخ داد، نیز در ارتباط بوده‌اند. آن‌ها کمربند انفجاری که توسط عبدالله گلزارخان برای این عملیات تروریستی به کار رفت، را در اختیار او قرار داده بودند. عبدالله گلزار خان، شهروند پاکستانی زمانی که نیروهای امنیتی به او و حرکاتش مشکوک شده و قصد داشتند، مانع او شوند، خود را منفجر کرد.

کشتن یکی از نیروهایشان

بازجویی‌ها و بررسی‌های فنی آثار به جا مانده از این هسته تروریستی در منطقه حرازات نشان داد که آن‌ها یکی از اعضای گروهشان را به قتل رسانده‌اند. آن‌ها به این فرد مشکوک شده بودند که او قصد دارد خودش را تسلیم نیروهای امنیتی کند. این نگرانی باعث شد، پس از اخذ موافقت از رهبری گروهک که در خارج از سعودی به سر می‌برد، قرار شد با استفاده از یک اسلحه مجهز به صدا خفه‌کن، مستقیما به سر او شلیک کرده و او را در جا بکشند. آن‌ها برای اجرای این نقشه، یک درگیری صوری با این فرد در یکی از منازل منطقه حرازات انجام دادند و به شکل غافلگیرکننده‌ای به او حمله کرده و دست و پای او را بستند. سپس در کمال خونسردی و بدون توجه به التماس‌های این فرد، سر او را بریده و جسدش را به شکل ناباورآن‌های در آنجا رها کردند. پس از گذشت چند روز و بلند شدن بوی نامطبوع ناشی از فساد جسد، آن‌ها ناچار شدند، جسد را درون یک قالی پیچیده و به مخفیگاهشان در همان منطقه حرازات ببرند و در چاهی به عمق 10 متر بیاندازند. بررسی‌های ژنتیک نشان داد، جسد به چاه انداخته شده متعلق به یک شهروند سعودی به نام مطیع سالم یسلم الصعیری است و در فهرست افراد تحت تعقیب به تاریخ 21 ربیع‌الثانی 1437 از او به عنوان متخصص ساخت کمربندهای انفجاری یاد شده است.

مواد شیمیایی برای ساخت مواد منفجره

بررسی داده‌های به دست آمده درباره این هسته تروریستی و افراد مرتبط آن، شواهدی درباره ارتباط دو نفر با فعالیت‌های تروریستی این هسته را نشان داد. این دو شهروند سعودی که نام‌های آن‌ها إبراهيم صالح سعيد الزهراني وسعيد صالح سعيد الزهراني اعلام شده، به دستور خالد السروانی، یک منزل و یک استراحتگاه در منطقه المحامید در جدیده اجاره کردند. این دو نقطه به عنوان محل استراحت و همچنین کارگاه ساخت مواد منفجره و کمربندهای انفجاری استفاده می‌شد. در این منزل و استراحتگاه مقادیر قابل توجهی مواد شیمیایی که در ساخت بمب به کار می‌رود، یافت شد.

وزارت کشور سعودی در بیانیه خود تاکید کرد نتایجی که تا کنون در طی تحقیقات درباره این هسته تروریستی و افراد مرتبط با آن به دست آمده است، به وضوح حجم جنایات و ددمنشی این افراد را نشان می‌دهد. این افراد با اعمال شنیع خود حرمت اماکن و خون بی‌گناهان را نگاه نداشته و توسط افرای گمراه با نام دین رهبری می‌شوند، در حالی که دین از آن‌ها و از کارهای آن‌ها که مخالف فطرت پاک انسان و ارزش‌های انسانی است، برائت دارد.