.
.
.

ترکیه 3900 نفر از کارکنان دولت و ارتش را از کار برکنار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ترکیه روز شنبه 29 آوریل، 3900 نفر از کارکنان دولت و ارتش را تهدیدی برای امنیت ملی دانست و آن‌ها را برکنار کرد. این دومین دور تصفیه بعد از افزایش اختیارات رئیس جمهوری است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه این اختیارات را در یک همه‌پرسی که نیمه آوریل برگزار شد، به دست آورد. گروه‌های حقوق بشری و متحدان غربی آنکارا، معتقدند که این اختیارات ترکیه را به سمت حکومت فردی سوق خواهد داد. ترکیه عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و نامزد عضویت در اتحادیه اروپا است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اخراج‌ها همزمان با محدودیت‌ برای رسانه‌ها انجام شده و شامل کارکنان زندان‌ها، کارمندان، دانشگاهیان، کارکنان موسسات مذهبی و 1200 نفر از نیروهای مسلح می‌شود که حدود 600 نفر از آنها افسران ارتش هستند.

براساس گزارش روزنامه رسمی ترکیه این افراد مظنون به ارتباط با «سازمان‌های تروریستی و نهادهای ضد امنیت ملی» هستند.

چهارشنبه گذشته هم 9000 نفر از پرسنل پلیس از کار برکنار و 1000 نفر از آن‌ها به اتهام ارتباط با شبکه فتح‌الله گولن، روحانی مقیم آمریکا، دستگیر شدند. آنکارا گولن را به دست داشتن در کودتای نافرجام اترکیه در ماه ژوئیه گذشته متهم می‌کند، اما گولن این اتهام را تکذیب می‌کند.

در پی این کودتا که منجر به کشته شدن 240 نفر عمدتا غیرنظامی شد، تاکنون در ترکیه 120 هزار نفر از کاربرکنار و بیش از 40 هزار نفر به زندان افتاده‌اند.