.
.
.

جناح‌های مخالف سوری در کنفرانس آستانه مشارکت خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط یکشنبه 30 آوریل نوشته است که جناح‌های اپوزیسیون سوریه بعد از دریافت اطلاعات مثبت در مورد اجرای آتش بس و تضمین‌های جدید که از سوی روسیه، ایران و ترکیه داده شد، موافقت کردند تا در کنفرانس شهر آستانه پایتخت قزاقستان در روز چهارشنبه آینده شرکت کنند.

سرتیپ فاتح حسون، عضو هیات مخالفان سوریه گفت بندهای جدیدی به دستور کار گفتگوهای سوریه اضافه شده که به صورت غیررسمی به اطلاع مخالفان رسیده است و قرار است که به طور رسمی در این دور از گفتگوها مورد بحث قرار گیرد.

جنگ در غوطه

از سوی دیگر مخالفان دولت سوریه نسبت به تاثیر ادامه دومین روز درگیری‎ها در منطقه غوطه شرقی در اطراف دمشق بر کنفرانس آستانه هشدار دادند.

گفته می‌شود که این درگیری میان گروه‌های مخالف حکومت سوریه در روز اول منجر به کشته شدن ده‌ها جنگجو از طرفین درگیری و شماری از غیرنظامیان شد.

درگیری‌های غوطه میان جیش الاسلام از یکسو و ائتلاف جبهه فتح شام (النصره سابق) و فیلق الرحمن از سوی دیگر جریان دارد.

این تحولات یک روز پس از آن روی می‌دهد که نیروهای بازدارنده آمریکا در مرز مشترک سوریه و ترکیه مستقر شدند تا از ادامه درگیری میان ارتش ترکیه و واحدهای حمایت از خلق (کُرد) جلوگیری به عمل آورد.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، به آمریکا پیشنهاد همکاری مشترک برای «تبدیل شهر الرقه در سوریه به گورستان داعش» را داد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هم به واشنگتن پیشنهاد کرد تا در مبارزه با تروریسم در سوریه با یکدیگر همکاری کنند و بر اهمیت تلاش‌های برنامه‌ریزی شده برای مبارزه با تروریسم در سوریه تاکید کرد.