.
.
.

یک سازمان عراقی: زنان فراری از داعش با سوء استفاده جنسی مواجه می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک سازمان عراقی فعال در زمینه حقوق زنان فاش کرد برخی از مسئولان ناظر بر توزیع کمک‌های بشردوستانه، با سوء استفاده از شرایط بد و کمبود نیازمندی‌های اولیه که فراریان از چنگ گروه داعش به آن احتیاج دارند، اقدام به سوء استفاده جنسی از زنان می‌کنند.

به گزارش العربیه، سازمان «بنت الرافدین» که در زمنیه حقوق زنان در عراق فعالیت می‌کند شنبه 29 آوریل گزارشی در این زمینه منتشر کرده است. این سازمان مساله ستم به زنان فراری از مناطق تحت تصرف داعش و سوء استفاده از آن‌ها را رصد می‌کند.

سازمان «بنت الرافدین» در گزارش خود آورده است که زنان فراری از مناطق تحت تصرف داعش هنگام توزیع کمک‌های بشردوستانه، از سوی برخی از مسئولان اردوگاه‌ها، مورد سوء استفاده جنسی و حتی تجاوز قرار می‌گیرند.

دلایل بسیاری منجر به این اقدامات می‌شود. نبود ابزارهای لازم برای حمایت از حقوق زنان و حفاظت از کرامت آن‌ها در اردوگاه‌ها از جمله این دلایل است.

این سازمان عراقی تاکید می‌کند، زنانی که مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرند، به خاطر بیم از دست دادن سهمشان از کمک‌های بشردوستانه، توانایی مقابله با متجاوزان یا سخن گفتن درباره ماجرا را ندارند.

شرایط دشوار معیشتی همچون کمبود لوازم زندگی و نبود مستلزمات امنیت و سلامت، همه این‌ عوامل باعث قرار گرفتن زنان در معرض تعرض می‌شود.

بنا بر این گزارش، زنانی که به خاطر شرایط جنگ، آوارگی یا آدم‌ربایی توسط شبه‌نظامیان و گروه داعش، سرپرست خود را از دست داده‌اند، بیش از دیگران در رنج هستند، به گونه‌ای که در معرض رنج‌هایی و سختی‌های بزرگی قرار دارند.