.
.
.

گشت‌زنی نیروهای آمریکا در خط مرزی سوریه-ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای آمریکایی سوار بر نفربرهای زرهی، از روز جمعه 28 آوریل، گشت زنی خود را در شهر الدرباسیه در مرز ترکیه و سوریه آغاز کردند. در روزهای اخیر ترکیه مواضع کردها را در سوریه بمباران کرد که منجر به کشته شدن جنگجویان کُرد شد.

جف دیویس سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت نیروهای آمریکایی در مناطق شمال سوریه مستقر هستند و با نیروهای سوریه دموکراتیک همکاری می‌کنند.

دیویس تمامی طرف‌ها را دعوت کرد تا بر دشمن مشترک یعنی «داعش» تمرکز کند و از نیروهای سوریه دموکراتیک خواست بر روی شهرهای الرقه و الطبقه معطوف کرده و از درگیری در دیگر مناطق پرهیز کنند.

در پاسخ به این پرسش که آیا نیروهای آمریکایی برای جلوگیری از درگیری میان نیروهای ترکیه و شبه‌نظامیان «واحدهای حمایت مردمی» در این محل حضور یافتند، سخنگوی پنتاگون گفت که نیروهای آمریکییا مشغول انجام وظیفه معمولی و همیشگی خود هستند.

در ساعات اولیه روز جمعه، شرفان کوبانی، فرمانده واحدهای حمایت از خلق (کُرد) گفت نیروهای آمریکایی کار نظارت بر اوضاع در مرز ترکیه و سوریه را آغاز خواهند کرد. در هفته جاری شبه‌نظامیان کرد و نیروهای ترکیه در این منطقه با یکدیگر درگیر شدند.

کوبانی پس از دیدار با مقامات نظامی آمریکایی در شهر الدرباسیه در نزدیکی مرز ترکیه به خبرگزاری رویترز گفت: «گشت‌زنی هنوز شروع نشده، اما این نیروها مراتب را به فرماندهان آمریکایی گزارش خواهند داد».

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، در سمیناری در استانبول که از سوی موسسه «آتلانتیک کانسیل» برگزار شد گفت «من مطمئن هستم در دیدار آینده با دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا فصل جدیدی در روابط دو کشور گشوده خواهد شد». اردوغان پیشتر آمریکا را متهم به پشتیبانی از کردهای تندرو در شمال سوریه ‌کرده بود.

اردوغان در این نشست خبری گفت که حمایت آمریکا از جنگجویان کرد در شمال سوریه به روح همبستگی بین واشنگتن و آنکارا آسیب می‌رساند، اما روابط دو کشور در دوران زمامداری ترامپ شاهد فصل جدیدی خواهد بود.