.
.
.

اردوغان: می‌توانیم الرقه را به گورستان داعش تبدیل کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب‌ طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، گفت اگر آمریکا و ترکیه نیروهایشان را با هم متحد کنند، می‌توانند شهر الرقه سوریه را به «گورستان داعش» تبدیل کنند.

به گزارش خبرگزای‌ها، رئیس‌جمهوری ترکیه 29 آوریل در سخنانی در استانبول گفت: «اگر ترکیه و آمریکا نیروهایشان را با همدیگر متحده کنند، می‌توانند الرقه را به گورستان تروریست‌های داعش تبدیل کنند».

براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، رئیس‌جمهوری ترکیه اواسط ماه می 2017 به واشنگتن رفته و با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا، دیدار و گفتگو خواهد کرد.

دو کشور درباره راهبردهایی که درباره سوریه باید اتخاذ شود، توافق نظر ندارند و گروه داعش نیز در حال حاضر مناطق وسیعی از سوریه را تصرف کرده است. واشنگتن یگان‌های حمایت از خلق (کُرد)، به عنوان ستون اصلی نیروهای سوریه دموکراتیک را مورد حمایت خود قرار داده است. نیروهای سوریه دموکراتیک متشکل از گروه‌های کرد و عرب است که با داعش در حال نبرد هستند.

از سوی دیگر اردوغان با حضور یگان‌های حمایت از خلق (کرد) در مبارزه با داعش در الرقه موافق نیست و روز شنبه 29 آوریل 2017 گفت که در دیدار با ترامپ اسنادی را در اختیار رئیس‌جمهوری آمریکا قرار خواهد داد که ثابت می‌کند، یگان‌های حمایت از خلق با حزب کارگران کردستان در ارتباط است. اردوغان افزود: «این چیزی است که ما به دوستان آمریکایی‌مان خواهیم گفت تا آن‌ها با گروه‌های تروریستی هم‌پیمان نشوند.»

ترکیه گروه‌های کرد را متهم می‌کند که قصد دارند در شمال سوریه یک دولت کرد تاسیس کنند و این موضوعی است که آنکارا به شدت با آن مخالف است. آنکارا تاسیس مناطق خودمختار کرد در نزدیکی مرزهایش را یک تهدید استراتژیک برای ترکیه می‌داند و مشارکت نظامی خود در سوریه را بر جلوگیری از به هم‌پیوستن مناطق کردها به یکدیگر متمرکز کرده است.