.
.
.

تصاویر ماهواره‌‌ای ادعای اسد و روسیه در باره حمله شیمیایی خان شیخون را رد می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» روز پنجشنبه 28 آوریل 2017 در گزارشی تفصیلی ادعای «دروغ» رژیم اسد و روسیه در باره حمله شیمایی به منطقه خان شیخون را رد کرد.

این روزنامه با ارائه دلایلی سه ادعای مطرح شده از سوی رژیم اسد و روسیه در رابطه با حمله شیمیایی به خان شیخون از حیث زمان وقوع حادثه، موقعیت مکانی و نوع اسلحه شیمیایی بکار گرفته شده را، تکذیب کرد.

رژیم اسد و روسیه ادعا کردند که آنها یک انبار اسلحه شیمیایی که در دست مخالفان بود مورد هجوم قرار داده‌اند و در نتیجه بمباران آن انبار اسلحه برخی مناطق مورد تاثیر مواد شیمیایی قرار گرفت.

روزنامه با ارائه دلایلی ثابت کرد که حمله شیمایی به خان شیخون ساعت 7 صبح به وقت محلی اتفاق افتاد در صورتی که رژیم اسد و روسیه ادعا کرده بودند حادثه شیمیایی بعد از ظهر اتفاق افتاده بود.

این روزنامه با استناد به عکس‌های ماهواره‌ای که وزارت دفاع آمریکا و برخی فعالان سیاسی سوری منتشر کرده‌اند و همچنین با استناد به اظهارات یکی از پزشکان معالج مصدومین شیمیایی که با نیویورک تایمز، مصاحبه کرده بود، ثابت کرد که برخلاف ادعای رژیم اسد که اعلام کرده بود بعد از ظهر انبار را بمباران کرده است بلکه وقوع حادثه اول صبح بوده است.

اما در باره مکان وقوع حادثه هجوم شیمیایی روزنامه در گزارش خود مکان مورد هجوم را با تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده قبل و بعد از حادثه را مقایسه کرده و ثابت کرده که چگونه ساختمان‌های کوچک در محله‌های مسکونی، خیابان‌های مرکزی و کوچه های شهر که از لحاظ جغرافیایی با انبارهای مورد ادعای رژیم اسد بسیار دور هستند. این دلایل ادعای رژیم اسد را تکذیب می‌کند.

نیویورک تایمز همچنین با اشاره به ادعای رژیم مبنی بر نداشتن اسلحه شیمایی نوشته است: سازمان بین المللی منع سلاح‌های شیمیایی، اعلام کرد با توجه به شرایط کنونی و حملات شیمیایی مکرر هنوز اطمینان کامل از نابود شدن تمام زرادخانه شیمیایی رژیم اسد ندارد.