.
.
.

اردوغان: ما خواستار آغاز صفحه جدیدی در روابطمان با آمریکا هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز جمعه 28 آوریل طی سخنانی در نشست شورای آتلانتیک 2017 در استانبول گفت که تصمیم دارد با همتای آمریکایی خود صفحه جدیدی را در روابط میان دو کشور باز کند.

رجب طیب اردوغان قرار است در اوسط ماه مه آینده به ایالات متحده آمریکا سفر کند.

رئیس جمهوری ترکیه با انتقاد شدید از آمریکا به دلیل کمک این کشور به کردها مسلح در شمال سوریه، گفت:«من اطمینان دارم که ما با دونالد ترامپ صفحه جدیدی را در روابط واشینگتن و آنکارا باز خواهیم کرد».

تنش در مرزهای ترکیه با سوریه

رئيس جمهوری ترکیه با اشاره به برخی درگیری‌ها در مرز جنوبی این کشور با سوریه، گفت، این منطقه طی دو روز گذشته تحت تیررس آتش‌باری خمپاره‌ای نیروهای مسلح کرد بود که ارتش ترکیه به آنها پاسخ مناسب را داد.

اردوغان افزود: «کمک ایالات متحده به کردها در شمال سوریه به پیمان همبستگی میان استانبول و واشینگتن زیان می رساند اما من مطمئنم که روابط ما با آمریکا شاهد صفحه جدیدی خواهد شد.

اردوغان گفت:«همکاری ایالات متحده با یک گروه «تروریستی» که شهروندان ما را می کشد، غيرقابل قبول است».

اردوغان تاکید کرد که برای دور کردن تهدیدها از مزرهای ترکیه دست به هر اقدامی خواهیم زد و اجازه نخواهیم داد که مرزهای جنوبی ما گذرگاه «تروریست‌ها» باشد».

طرد کردهای مسلح از مرزهای ترکیه

اردوغان در ادامه گفت:«واحد‌های حفاظت از مردم کرد سوریه، هنوز هم در منطقه مرزی از شمال سوریه گرفته تا غرب رود فرات باقی ماندند و باید آنها را از این منطقه اخراج کرد».

اردوغان اظهار داشت:«محدود کردن دایره جنگ علیه تروریسم به داعش خطای بزرگی است این کار باعث خواهد شد که گروههای تروریستی دیگری تقویت شوند».