فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سعودی: وزیر خدمات شهری برکنار و کمیته‌ای برای بررسی «قانون‌شکنی» وی تشکیل شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه سعودی شامگاه شنبه 22 آوریل طی فرمانی خالد عبدالله العرج، وزیر خدمات شهری کشور را برکنار کرده، عصام بن سعد بن سعید را به عنوان وزیر جدید خدمات شهری تعیین کرد.

  به گزارش رسانه‌های سعودی دلیل برکناری خالد بن عبدالله العرج العرج سوء استفاده از قدرت و نفوذ است.

  همزمان با برکناری خالد بن عبدالله العرج یک کمیته‌ وزارتی تحقیقاتی برای بررسی «قانون شکنی‌های» این وزیر تشکیل شد.

  پیشتر هیئتی به نام «کمیته مباره با فساد»، ضمن تحقیق و بررسی در باره «قانون شکنی» در وزارت خدمات شهری به این نتیجه رسیده بود که خالد بن عبدالله العرج با استخدام فرزند خود در اداره خدمات شهری و اعطای حقوق ماهانه حدود 21600 ریال سعودی به فرزندش به نوعی مرتکب «قانون شکنی» و سوء استفاده از نفوذ و قدرت شده است.

  در باره تغییرات جدید انجام شده به فرمان ملک سلمان در کابینه، فضل بوالعینین تحلیلگر اقتصادی سعودی گفت که این تغییرات در چارچوب برنامه «چشم اندار 2039» پادشاهی سعودی صورت گرفته است.

  در برنامه چشم انداز 2030 بر روی شفافیت در ادارات و وزارتخانه‌های دولتی و همچنین مبارزه با فساد تاکید شده است.

  پادشاه سعودی عصام بن سعد بن سعید را به عنوان وزیر جدید وزارت خدمات شهری تعیین کرد. بن سعید دارای مدرک دکترا در رشته حقوق از دانشگاه قاهره، کارشناسی ارشد در قانون اساسی از دانشگاه قاهره، لیسانس علوم اداری از دانشگاه ملک سعود و لیسانس در امور اداری است.

  پادشاه سعودی طی این فرمان تغییرات دیگری نیز در کابینه های دولتی انجام داد. طبق این فرمان سرلشکر فهد بن ترکی بن عبدالعزیز آل سعود به عنوان فرمانده نیروی زمینی تعیین شد. به این ترتیب عید بن عواض بن عید الشلوی از پست فرمانده نیروی زمینی برکنار و به عنوان مشاور وزیر دفاع تعیین شد.

  سرلشکر احمد بن حسن بن محمد عسیری، مشاور وزیر دفاع نیز به عنوان معاون رئیس سازمان اطلاعات کل در حد ممتاز تعیین شد. عسیری جانشین یوسف الادریسی نایب رئیس سازمان اطلاعات کل شد که بازنشسته شده است.

  پادشاه سعودی در این فرمان پاداش‌هایی را نیز برای کارمندان دولتی در نظر گرفت. ملک سلمان دستور پرداخت دو ماه حقوق و پاداش به نیروهای عملیات «طوفان قاطعیت» و عملیات «بازگشت امید»‌ یعنی شرکت‌کنندگان در جنگ با کودتگران حوثی را داد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران