فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • محمد بن سلمان در مصاحبه با وشینگتن پست: آسمان؛ سقف آرمان‌های ماست

  منبع: دبی- العربیه فارسی

  دو سال پس از تلاش گسترده محمد بن سلمان، شاهزاده جوان سعودی به عنوان مشوق اصلی تغییر در پادشاهی سعودی، به نظر می‌آید که ولی ولیعهد با اعتماد به نفس کارش را پیش می‌برد و همه توان و نفوذ خود را برای به پیش بردن برنامه‌هایش برای اصلاح اقتصادی و اجتماعی در این کشور به کار گرفته است.

  شاهزاده جوان، شامگاه روز سه‌شنبه 18 آوریل 2017 بیش از 90 دقیقه دیوید آگناتیوس از واشنگتن پست را به حضور پذیرفت و برنامه‌هایش را برای او شرح داد؛ مصاحبه‌ای که به قول معاونان محمد بن سلمان، اولین گفت‌وگوی بلند او در ماه‌های گذشته بوده است.

  شاهزاده محمد بن سلمان به شکل مفصلی درباره سیاست‌ خارجی، برنامه سهامی سازی شرکت‌های بزرگ نفت، از جمله آرامکو، استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در صنایع محلی و رونق بخشیدن و توسعه در بخش تفریحات سخن گفت.

  شاهزاده محمد بن سلمان، ولی ولیعهد پادشاهی سعودی در مصاحبه خود با روزنامه واشنگتن پست گفت: آسمان، سقف آرمان‌های پادشاهی سعودی است و این کشور با اطمینان به سوی اصلاحات اقتصادی، اجتماعی و توسعه بخش تفریحات و سرگرمی پیش می‌رود.

  وزیر دفاع پادشاهی سعودی درباره دونالد ترامپ نیز به واشنگتن‌پست گفت که به رئیس‌جمهوری جدید آمریکا خوشبین است و دونالد ترامپ آمریکا را در مسیر صحیح قرار داده و همه پیمان‌های واشنگتن را بازیابی کرده است.

  آسمان سقف آرزوهای ماست

  محمد بن سلمان در این گفت‌وگو توضیح داد: «شرط اساسی و حیاتی اصلاحات، خواست ملت برای تغییر است. آنچه مایه نگرانی است، این است که ملت سعودی برای تغییر قانع نشده باشد. اگر ملت قانع شود، سقف آرمان‌های ما، آسمان خواهد بود.»

  به نظر می‌رسد مردم سعودی خواهان تغییر هستند و اصلاحات آنها را قانع کرده است. محمد بن سلمان گفت: « عبدالله الحقیل، رئیس مرکز پیمایش آرای عمومی به من گفت، در نظرسنجی که چندی پیش این مرکز انجام داده، 85 درصد، در صورتی که ناچار به انتخاب شوند، این حکومت را نسبت به سایر اشکال حاکمیت ترجیح می‌دهند و 77 درصد افراد شرکت‌کننده در نظرسنجی، چشم‌انداز 2030 سعودی را تایید می‌کنند. همچنین 82 درصد آنها، خواهان ارائه برنامه‌های تفریحی سرگرمی، در اماکن عمومی هستند.»

  دیوید آگناتیوس می‌گوید اگر چه این ارقام به شکل مستقل راستی‌آزمایی نشده‌اند، با این حال نشانگر خواست عمومی ملت سعودی هستند.

  آمریکا روی مسیر صحیح

  وزیر دفاع پادشاهی سعودی، کاملا به دونالد ترامپ خوشبین است و ترامپ را برخلاف باراک اوباما که مسئولان سعودی اعتمادی به او ندارند، رئیس‌جمهوری توصیف کرد که ایالات متحده را به مسیر صحیح بازخواهد گرداند.

  او در ادامه گفت: « علیرغم اینکه هنوز 100 روز از حضور دونالد ترامپ در کاخ سفید نمی‌گذرد، او همه پیمان‌های ایالات متحده با متحدان سنتی‌اش را بازیابی کرده است.»

  سفر این هفته جیمس ماتیس، وزیر دفاع آمریکا به پادشاهی سعودی، نشانه واکنش مثبت سعودی‌ها به دولت جدید آمریکاست. در حالی که دولت آمریکا از مشارکت سعودی در جنگ یمن انتقاد کرده بود، وزیر دفاع دولت جدید آمریکا از آمادگی کشورش برای ارائه کمک‌های بیشتری به سعودی، در صورتی که حوثی‌های راه‌حل پیشنهادی سازمان ملل را نپذیرند، خبر داد.

  به گفته دیوید آگناتیوس، شاهزاده محمد بن سلمان به شکلی کاملا دیپلماتیک درباره روسیه و آمریکا صحبت کرد و نکته قابل توجهی درباره هدف پادشاهی سعودی از این شیوه دیپلماتیک را روشن کرد. ولی ولیعهد سعودی گفت: «هدف اساسی این است که روسیه همه کارت‌هایش در منطقه را خرج ایران نکند.» شاهزاده سعودی برای آنکه نشان دهد، ریاض می‌تواند برای روسیه، همپیمان مهم‌تری از تهران باشد، افزود: «ما سیاست‌های نفتی‌مان را با موسکو هماهنگ کردیم و این می‌تواند بزرگ‌ترین قرارداد در دوران جدید برای روسیه باشد.»

  روشن است که ولی ولیعهد استراتژی نظامی و سیاست‌های خارجی و برنامه‌های اقتصادی پادشاهی سعودی را ترسیم کرده است؛ او که یک گروه کوچک از مشاوران جوان و کم‌ سن و سال‌تر از مسئولان سابق در پادشاهی سعودی تشکیل داده است.

  اصلاحات با قدرت به پیش می‌رود

  برنامه‌های اصلاحات در پادشاهی سعودی آهسته و پیوسته در حال حرکت رو به جلو هستند. شاهزاده محمد بن سلمان در این‌باره گفت: «کسری بودجه کاهش یافته و درآمدهای نفتی از 2014 تا 2016، حدود 46 درصد افزایش پیدا کرده و پیش‌بینی می‌شود امسال نیز 12 درصد افزایش پیدا کند. بیکاری و مسکن کماکان دو مشکل پیش‌رو هستند و پیش‌بینی می‌شود در دوره 2019 تا 2021 این دو مشکل کاهش پیدا کنند.»

  بزرگترین تغییر اقتصادی، سهامی‌سازی 5 درصد از شرکت آرامکو است، برنامه‌ای که محمد بن سلمان گفته در سال آینده اجرا خواهد شد. گمان می‌رود این برنامه صدها میلیارد دلار نصیب پادشاهی سعودی کند و بزرگترین معامله در تاریخ اقتصادی باشد. دیوید آگناتیوس می‌گوید: «شاهزاده جوان به من گفت که حجم دقیق این معامله با خواست بازار مالی و امکانات بسیار خوب برای سرمایه‌گذاری درآمدهای ناشی از آن در ارتباط است و هدف اصلی از فروش بخشی از گنج نفتی پادشاهی سعودی، درآمدزایی برای متنوع کردن اقتصاد این کشور و کاهش اتکاء به انرژی است. بخش معدن یکی از مهم‌ترین این برنامه‌هاست، زیرا پادشاهی سعودی معادنی به ارزش تقریبی 1.3 تریلیون دلار دارد.

  ساخت تسلیحات

  به گفته مسئولان سعودی، آنها اهداف دیگری نیز برای سرمایه‌گذاری دارند. ساخت تسلیحات محلی، می‌تواند 60 تا 80 میلیارد دلار صرفه‌جویی در بودجه نظامی آنها به همراه داشته باشد. ساخت خودروهای زرهی نیز باعث صرفه‌جویی سالانه 14 میلیارد دلار خواهد شد. ساخت اماکن تفریحی که شهروندان سعودی را به ماندن در کشور تشویق کند، می‌تواند سالانه 22 میلیارد دلار برای سعودی‌های سود به همراه داشته باشد، 22 میلیاردی که شهروندان سعودی به آنکه در خارج از کشور خرج کنند، در کشور خودشان این کار را بکنند.

  بخش تفریحات و سرگرمی

  بخش سرگرمی، چیزی نیست جز بخش نمایان یک معمای بزرگ؛ معمای چگونگی گشایش اقتصاد سعودی. اقتصاد سعودی چندی است که شاهد تغییراتی در راستای این گشایش‌ها است. یک گروه ارکستر ژاپنی، چندی پیش برای خانواده‌های سعودی برنامه اجرا کرد. این کنسرت بخشی از برنامه فرهنگی "کومیک کون" است که در جده برگزار شد. در این برنامه، افراد با لباس شخصیت‌های تلویزیونی مشهور، از جمله "سوپر نچرال" و دیگر سریال‌ها در برنامه حاضر شدند. برخی برنامه‌های اسکچ (نوعی طراحی) نیز اجرا شد که البته زنان در آن حضور نداشتند.

  این موضوعات برای کشوری مانند پادشاهی سعودی، به مثابه یک انقلاب خرد است، کشوری که مراکز سرگرمی در آن به رستوران‌ها و مراکز خرید محدود می‌شد و حالا جهان امروز با همه خشونت‌هایش با این حوزه وارد شده است، فارغ از اینکه نتایج پیش رو خوب باشند، یا بد.

  استادیوم بین‌المللی ملک فهد نیز در ماه مارس 2017 میزبان مسابقات "مونستر کاپ" بود. مسابقه‌ای که در آن کامیون‌ها و تریلرها و دیگر ماشین‌های سنگین با موتورهای بزرگ و تقویت شده، در آن حاضر شدند. برنامه‌ای نیز برای ساخت شهرک تفریحی Six Flagss نیز در جنوب ریاض گرفته‌ شده است.

  خانم "می‌ عذل"، یکی از ده‌ها جوانی که پروژه‌های شورای عالی تفریحات را برنامه‌ریزی می‌کنند، گفته است که قصد دارد، یک موزه یخی، شبیه موزه یخی نیویورک در پادشاهی سعودی بنا کند.
  از سوی دیگر، احمد الخطیب، بانک‌دار سابق و متخصص امور سرمایه‌گذاری که اینک ریاست شورای تفریحات را در اختیار دارد، گفت: «ما می‌خواهیم فرهنگ تفریحات را بهبود دهیم.» او برنامه‌ریزی کرده است که در پایان هر هفته، 6 مرکز تفریحی جدید در سعودی ایجاد کند، لیکن هدف بزرگ‌تر او "انتشار خوشبختی"است. به نظر می‌آید این پاسخی باشد به آنها که می‌گویند این کشور دچار افسردگی است.

  موتور محرک روند بازتصویر پادشاهی سعودی، شاهزاده جوان و پرتلاشی است که تنها 31 سال سن دارد. او با نشاط و انرژی خود، تماما برعکس محافظه‌کاری بیابانی است که بیشتر مسئولان سعودی به آن دچارند. او برخلاف بسیاری از شاهزادگان سعودی، در غرب درس نخوانده است و این سبب شده، توان مبارزه‌جویی خود را حفظ کند، موضوعی که برای بخش جوان ملت سعودی جذابیت دارد.

  همکاری و همپیمانی با آمریکا به شیوه سعودی

  ماموریت ولی ولیعهد سعودی، مراقبت از رابطه کشورش با ایالات متحده آمریکاست، به نحوی که عروسک شدن در دست آمریکا را نمی‌پذیرد. شاهزاده محمد بن سلمان در این‌باره گفت: «ما از آمریکایی‌ها بسیار تاثیر گرفتیم. کسی فشاری بر ما نیاورد، زیرا اگر چنین می‌کرد، ما به سمت مخالف می‌رفتیم، لیکن اگر فیلمی را در سینما پخش کنند و شما آن فیلم را ببنید، از آن تاثیر خواهید گرفت. بدون تنوع فرهنگی ما به سرنوشت کره‌شمالی دچار خواهیم شد. با ادامه همکاری‌های ایالات متحده آمریکا و پادشاهی سعودی، بدون شک ما نیز به چرخه تغییرات جهانی وارد خواهیم شد.»

  وزیر دفاع پادشاهی سعودی، زمانی که درباره امور دینی حرف می‌شود، محافظه‌کار است. او با نهادهای دینی نه به مانند دشمن، که به عنوان شرکای مورد اطمینان بر علیه افراط‌گرایی رفتار می‌کند. او تاکید می‌کند که افراط‌گرایی دینی در سعودی، موضوع جدیدی است که در نتیجه انقلاب ایران در 1979 به وجود آمد و اشغال مسجد الحرام در مکه در همان سال، از سوی افراط‌گرایان به عنوان واکنش به افراط‌گرایی شیعیان رخ داد.

  شاهزاده سعودی گفت: «من جوان هستم و 70 درصد هموطنانم نیز جوان هستند. ما نمی‌خواهیم عمرمان در این چرخه که از 30 سال پیش و در پی انقلاب خمینی رخ داده و تروریسم و افراط‌گرایی را به همراه آورده، حرام کنیم. ما می‌خواهیم این دوره را به پایان ببریم. ملت سعودی می‌خواهد از روزهای پیش رو لذت برده و بر روی پیشرفت جامعه و پیشرفت افراد و خانواده‌های جامعه متمرکز شود. همزمان می‌خواهیم دین و رسوم خود را حفظ کنیم. ما به زندگی در دوران پسا 1979 ادامه نخواهیم داد. آن دوره از زمان گذشته است.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران