.
.
.

روسیه و آمریکا برای تحقیق در باره حمله شیمیایی خان شیخون به توافق می‌رسند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از اینکه وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه 21 آوریل طی تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود از مخالفت واشنگتن با پیشنهاد مسکو و تهران برای تحقیق در مورد حمله شیمیایی در خان شیخون سوریه خبر داده و ابراز تاسف کرد، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد، ریکس تیلرسون در تماس تلفنی با همتای روسی خود سرگی لاوروف به وی تاکید کرده که واشینگتن از هیئت تحقیق حمایت خواهد کرد.

وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه بیانیه‌ای منتشر و در آن اعلام کرد: «به درخواست آمریکا، تماسی تلفنی میان سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و رکس تیلرسون، همتای امریکایی وی صورت گرفت».

در این تماس، لاروف تاسف خود را در مورد مخالفت آمریکا با پیشنهاد روسیه در سازمان بین المللی منع تسلیحات شیمیایی ابراز کرد. روسیه در این سازمان پیشنهادی مطرح کردند که بر اساس آن، بازرسانی به سوریه اعزام شوند تا اخبار مربوط به استفاده از گاز سارین را در شهر خان شیخون مورد بررسی قرار دهند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که لاوروف و تیلرسون برای یک تحقیق مجدد در باره حادثه بمباران شیمیایی خان شیخون با نظارت سازمان منع منع گسترش سلاح‌های شیمیایی با هم به توافق رسیدند.

همچنین دو وزیر خارجه آمریکا و روسیه در باره به توافق رسیدند که کمیته‌ مشترکی را برای بهبود روابط دو جانبه و از بین بردن اختلاف‌ها میان دو کشور تشکیل دهند.

مخالفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی با پیشنهاد ایران و روسیه

سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی(OPCW) مستقر در لاهه، روز پنجشنبه 21 آوریل با صدور بیانیه‌ای با پیشنهاد ایران و روسیه برای تحقیق درباره حادثه شیمیایی در خان شیخون سوریه مخالفت کرد.

این کمیته ضمن مخالفت با پیشنهاد ایران وروسیه، برای تحقیق درباره حادثه شیمیایی در منطقه خان شیخون در استان ادلب سوریه، علام کرد، این دو کشور قصد تضعیف کمیته حقیقت یاب را دارند.

ایران و روسیه پیش از این از سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی خواسته بودند تا یک تیم جدید برای بررسی این حادثه شیمیایی که در چهار آوریل به وقوع پیوست، تشکیل دهد و مشخص کند که آیا تسلیحات شیمیایی در این حمله مورد استفاده قرار گرفته یا نه .

ایران و روسیه در این پیشنهاد هیچگونه اشاره ای یا اعترافی به مرگ 150 سوری و مصدوم شدن حدود 200 نفر دیگر نکرده‌اند.

تهران و مسکو همچنین از این سازمان خواستند تا درباره حمله ارتش آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه که واشنگتن می‌گوید حمله به خان شیخون از این پایگاه صورت گرفته بود، تحقیق کند.

گفتنی است که نتیجه بررسی‌های اولیه کمیته حقیقت یاب درباره حادثه خان شیخون نشان می‌دهد که در این حمله از گاز سارین یا ماده‌ای شبیه به آن استفاده شده بود.