.
.
.

ایاد علاوی: داعش و القاعده برای ایجاد ائتلافی احتمالی گفت‌وگو می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایاد علاوی نخست وزیر پیشین و معاون رئیس‌جمهوری کنونی عراق روز سه‌شنبه 18 آوریل در مصاحبه‌ای فاش کرد که گروه‌های القاعده و داعش به منظور ایجاد یک ائتلاف احتمالی در حال مذاکره و گفت‌وگو هستند.

علاوی گفته است، اطلاعات دقیقی در دست دارد که از شروع مذاکرات میان القاعده و داعش در مورد برقراری یک ائتلاف احتمالی، خبر می‌دهد.

معاون رئیس‌جمهوری عراق گفته است که وی این اطلاعات را از منابع بسیار دقیق و از برخی سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای منطقه به دست آورده است.

علاوی گفت: «با تنگتر شدن دایره محاصره شبه‌نظامیان داعش در موصل و تحمل تلفات سنگین در پی ضربات نیروهای ائتلاف بین‌المللی و ارتش عراق، این گروه در حال مذاکره با القاعده برای تشکیل اتحادی جهت رویارویی با شرایط سخت پس از موصل است.»

معاون رئیس‌جمهوری عراق اظهار داشت، اطلاعاتی دقیق از منابع منطقه‌ای و عراقی در دست دارد مبنی بر این که هم اکنون نمایندگانی از سوی ابو بکر بغدادی و ایمن ظواهری برای بررسی ایجاد ائتلافی احتمالی میان این دو گروه گفت‌وگو می‌کنند.

در همین حال جان دوریان، سخنگوی ائتلاف بین‌المللی ضد تروریسم اعلام کرد، تنها کمتر از یک هزار نفر از شبه‌نظامیان داعش در موصل باقی مانده‌اند.

وی گفت که این تعداد سرنوشتی جز مرگ یا تسلیم شدن فرا روی خود ندارند، چون هیچ راهی برای فرار برایشان باقی نمانده است.

داعش در آگوست 2014 طی یک حمله فراگیر بخش‌های وسیعی از عراق را اشغال کرد. نیروهای عراقی در سال 2016 عملیات گسترده‌ای را برای بازپس‌گیری شهر موصل از داعش آغاز کردند. ارتش عراق با پشتیبانی ائتلاف بین‌المللی تاکنون توانسته شرق موصل و بخش‌های مهمی از غرب این شهر را از کنترل داعش خارج کنند.

کارشناسان نظامی می‌گویند، بیش از یک میلیون شهروند عراقی در موصل زندگی می‌کنند. وجود چنین جمعیتی باعث شده که طرح‌های جنگی ارتش عراق و متحدانش علیه داعش در شهر با مشکلاتی مواجه شود.