.
.
.

اتهام نیروهای امنیتی عراق به «باج‌گیری» از اهل سنت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شیوخ عشایر عرب اهل سنت عراق روز یکشنبه 16 آوریل 2017 در دیدار با اسامه النجیفی معاون رئیس جمهوری این کشور، در باره نقض مکرر حقوق اهل سنت توسط نیروهای امنیتی و «باج‌گیری و باج‌خواهی» این نیروها از شیوخ عشایر اهل سنت با وی گفت‌وگو کردند.

شیوخ عشایر مناطق شمال بغداد از دستگیرها و بازداشت‌های بی‌رویه و بدون اتهام اهل سنت به بهانه‌های مختلف از قبیل اتهام به ارتباط با تروریست‌ها و غیره و سپس باج‌خواهی برای آزادی آنها، با معاون رئیس جمهوری عراق سخن گفتند.

شکایت عشایر اهل سنت پس از آن صورت می‌گیرد که نیروهای امنیتی عراق طی عملیاتی گسترده‌ پس از بازرسی و تفتیش در مناطق سنی تعداد بیشماری از اهالی این مناطق را بازداشت کردند.

در این عملیات که به نام «السیل الجارف» صورت گرفت، نیروهای عراقی طی 8 روز بازرسی و تفتیش منازل مسکونی اهل سنت در منطقه «طارمیه» در شمال استان بغداد، ده‌ها تن از اهالی این منطقه را بدون هیچ‌گونه اتهامی و یا دلیلی بازداشت کردند.

نیروهای عراقی به بهانه بازداشت عناصر مرتبط با داعش دست به چنین اقداماتی زده‌اند.

مقامات امنیتی عراق می‌گویند برخی از هسته‌های زیرزمینی داعش در مناطق عمدتا سنی‌نشین اطراف بغداد هنوز فعال هستند.

به گفته منابع امنیتی عراق داعش از طریق این هسته‌های زیرزمینی قادر خواهد بود که به بغداد نفوذ کرده، مناطق مختلف پایتخت عراق را به وسیله خودروهای بمبگذاری شده و عوامل انتحاری هدف قرار دهد.