.
.
.

تلاش کشورهای گروه 7 برای انزوای بیشتر رژیم اسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کشورهای ترکیه، سعودی ، امارات ، اردن و قطر روز سه شنبه 11 آوریل 2017 برای افزایش فشار بر روسیه و منزوی کردن بیشتر بشار اسد رئیس نظام سوریه، به گروه 7 کشورهای صنعتی پیوستند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا و ژاپن، کشورهای عضو گروه 7 را تشکیل می‌دهند.

در همین حال رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نیز برای قانع کردن روس‌ها به عدم پشتیبانی از اسد به مسکو سفر کرده است.

وزرای امور خارجه 7 کشور بزرگ صنعتی جهان با همپیمان خود در منطقه خاورمیانه روز سه شنبه نیز با هم جلسه برگزار کردند.

محور اصلی این نشست، مسئله سوریه و فشار بر مسکو برای پایان دادن به حمایت خود از بشار اسد و تغییر رویکرد به انتقال سیاسی مسالمت آمیز بدون اسد است.

افزایش فشارها بر روسیه

بحث بر سر فشار کشورهای گروه 7 و همپیمانان خاورمیانه‌ای آن‌ها بر مسکو از روز دوشنبه 10 آوریل آغاز شد. این فشارها از زمانی بر روسیه شدت گرفت که رژیم اسد هفته گذشته شهرک خان شیخون در استان ادلب را با اسلحه اتمی بمباران کرد.

در همین حال ترزا می نخست وزیر بریتانیا گفته است که با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، توافق کرده فشارها را بر روسیه بیشتر کنند تا رابطه خود را با اسد قطع کند و به جای اصرار بر ادامه حضور اسد در قدرت، از روند انتقال مسالمت آمیز را حمایت کند.

همزمان با افزایش فشارها بر مسکو، کانادا وبریتانیا نیز اعلام کردند چنانچه روسیه دست از حمایت بشار اسد بر ندارد، آن‌ها تحریم‌های بیشتری بر علیه آن کشور اعمال خواهند کرد.

از سوی دیگر دونالد ترامپ دوشنبه با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان درباره حمله موشکی به پایگاه هوایی الشعیرات گفتگو کرد. مرکل طی این گفتگو از حمله موشکی واشینگتن به سوریه حمایت کرد.

در همین رابطه زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان گفته است که همه کشورهای غربی باید موضعی منسجم برای فشار آوردن بر روسیه داشته باشند تا مسکو رابطه‌اش را با اسد قطع کند و سوری ها بتوانند به راه حل مسالمت آمیز برای انتقال قدرت برسند.

طبق گزارش تلویزیون «الحدث» کشورهای گروه 7 علاوه بر مسئله بحران سوریه ، در باره تحولات اخیر لیبی و مسئله آزمایش های اتمی کره شمالی نیز بحث و گفتگو کردند.