.
.
.

اجرای «وضعیت فوق‌‎العاده» در مصر آغاز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اجرای «وضعیت فوق‌العاده» 3 ماهه در مصر با دستور عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری و موافقت دولت این کشور از روز دوشنبه 10 آوریل آغاز شد.

به گزارش العربیه، در بیانیه رسمی که دولت مصر صادر کرده، آمده است: «در راستای اجرای دستورات قانونی، هیات دولت در جلسه روز دوشنبه به ریاست شریف اسماعیل، با تصمیم ریاست جمهوری برای اعلام وضعیت فوق العاده در سرتاسر کشور، به مدت 3 ماه، از ساعت یک بعد از ظهر روز دوشنبه موافقت کرد».

هیات دولت مصر همچنین موافقت خود را با اقداماتی که نیروهای مسلح و پلیس در راستای مقابله با تروریسم، حمایت از سازمان‌ها و موسسه‌های عمومی و خصوصی و حمایت از جان شهروندان اتخاذ می‌کنند، اعلام کرد.

عبدالفتاح السیسی روز یکشنبه، پس از انفجار در کلیساهای شهرهای طنطا و اسکندریه، ضمن آنکه از جامعه جهانی خواست، کشورهای حامی تروریسم را مجازات کند، دستور اعلام وضعیت 3 ماهه را در مصر صادر کرد.

در انفجارهای روز یکشنبه که داعش مسئولیت آنها را بر عهده گرفت، ده ها تن کشته و زخمی شدند.

از سوی دیگر، پارلمان مصر به ریاست علی عبدالعال تشکیل جلسه داد تا دستور رییس جمهور این کشور برای اعلام وضعیت فوق العاده را بررسی کرده و با توجه به شرایط دشوار کشور، اجرای قانون ۱۶۲ مصوب سال 1958 درباره اعلام وضعیت فوق العاده را به رای نمایندگان بگذارد.

براساس بند اول بیانیه ریاست جمهوری مصر درباره اعلان وضعیت فوق العاده، از ساعت 1 بامداد دوشنبه10 آوریل 2017 در سرتاسر کشور، وضعیت فوق العاده اعلام می‌شود.

بند دوم این بیانیه به نیروهای مسلح و پلیس اجازه می دهد در راستای مقابله با تروریسم، حمایت از تاسیسات عمومی و خصوصی و حمایت از جان شهروندان اقدامات لازم را اتخاذ کنند.

بند سوم این بیانیه اختیارات اعلان وضعیت فوق العاده را به رئیس جمهوری، براساس موافقت نخست وزیری، اعطا می‌کند. در ماده چهارم بیانیه اعلام وضعیت فوق العاده، براساس قانون شماره 162 مصوب 1958، پیش بینی شده است کسانی که با دستورات رئیس جمهور مخالفت کنند، به زندان محکوم شوند.