.
.
.

پس از حمله شیمایی به ادلب.. روسیه: به حمایت از نظام سوریه ادامه می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دیمیتری پیسکوف سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه (کرملین) پنجشنبه 5 آوریل اعلام کرد که این کشور به عملیات نظامی خود در سوریه در حمایت از نظام بشار اسد، ادامه خواهد داد.

این موضع روسیه پس از حمله شیمیایی روز سه‌شنبه 4 آوریل به شهرک خان شیخون در حومه استان ادلب اعلام می‌شود که حدود 100 کشته و 400 مصدوم برجای گذاشته است. به گفته استفان دی‌میستورا نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه، عامل آن‌چه در ادلب روی داده، حمله هوایی بود. استان ادلب در کنترل مخالفان حکومت سوریه قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، پیسکوف چهارشنبه 5 آوریل، مدعی شد گاز شیمیایی منتشر شده در ادلب ناشی از بمباران کارگاه ساخت اسلحه شیمیایی توسط جنگنده‌های نظام اسد بود.

در همین حال، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت: «موضع مسکو در قبال اسد تغییر نکرده است».

از سویی ماریا زاخاروف سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت که مسکو، پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره حمله ادلب را «قابل قبول نمی‌داند» چرا که به گفته او «به اطلاعات نادرست استناد کرده است».

زاخاروف افزود: «بر این باوریم که موافقت با پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده درباره حمله شیمیایی با متن کنونی‌اش، مناسب نیست» زیرا «باعث افزایش تنش در منطقه می‌شود».

آمریکا، بریتانیا و فرانسه پیش نویس قطعنامه‌ای درباره حمله شیمیایی به شهرک خان شیخون در استان ادلب سوریه به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه داده‌اند.

دراین پیش نویس، حمله شیمیایی ادلب به شدیدترین لحن محکوم شده و بر لزوم پاسخگو بودن مسئولان این حمله تاکید شده است.

در این پیش نویس از سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی خواسته شده تا گزارش این این حمله را هرچه زودتر منتشر شود.

همچنین از نظام سوریه به ریاست بشار اسد و دیگر طرف‌ها خواسته شده تا با کمیسیون تحقیق همکاری کنند. پیش نویس این قطعنامه همچنین از نظام سوریه خواسته تا صورت تمام پرواز جنگنده‌ها و نام خلبان‌ها در روز 4 آوریل را به کمیسیون تحقیق ارائه داده و در صورت درخواست ترتیب ملاقات مقامات کمیسیون با خلبان‌ها، ظرف 5 روز امکان این ملاقات را فراهم کند. درخواست بازرسی از پادگان‌های نظامی مشکوک هم در این پیش نویس مطرح شده است.

در پایان، این پیش نویس از دبیرکل سازمان ملل متحد می‌خواهد تا گزارش ماهانه‌ای از همکاری نظام سوریه و تحریم‌های این کشور تحت ماده 7 را آماده کند.