.
.
.

هشدار نسبت به «طرح ایران برای جابه‌جایی سکانی در حومه دمشق برپایه مذهبی»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش آزاد سوریه شامگاه یکشنبه 2 آوریل در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن به «العربیه» رسید، عملیات جابه‌جایی مردم برپایه مذهبی را در مناطق الزبدانی و بلودان واقع در حومه دمشق پایتخت سوریه و همچنین کفریا و فوعه واقع در استان ادلب را محکوم کرد.

این بیانیه، با استناد به ماده هفتم قانون دادگاه کیفری بین‌المللی، عملیات جاری را، زیربنایی برای پروژه پاکسازی مذهبی دانست.

ارتش آزاد از دبیرکل سازمان ملل متحد و شورای امنیت سازمان ملل خواست تا با دخالت فوری، قطعنامه‌ای برای محکومیت توافق صورت گرفته برای جابه‌جایی مردم و دیگر توافق‌‌های مشابه صادر کنند؛ توافقاتی که بنا بر بیانیه، در پی پاکسازی مذهبی هستند.

ارتش آزاد سوریه از اتحادیه عرب هم خواست نشستی در سطح وزرای امور خارجه برای بحث بر سر این مساله، برگزار کند.

هیئت عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه پیش از این مخالفت خود را با عملیات جابه‎‌جایی سکانی که نظام سوریه قصد دارد انجام دهد و اهالی زبدانی و مضایا را از حومه دمشق خارج کرده و به جای آن‌ها اهالی کفریا و فوعه را به این منطقه بیاورد، اعلام کرده بود. این هیئت از همه مسئولان سوری و شخصیت‌های دارای نفوذ خواست «جلوی این جایت» را بگیرند.

هیئت عالی مذاکرات اپوزیسیون سوریه، عملیات جابه‌جایی سکانی در سوریه را طرحی به سود ایران و حزب‌الله لبنان توصیف کرد که با قوانین بین‌الملل در تناقض است و می‌تواند پایه‌ای برای جنگ‌های آینده در منطقه باشد.