.
.
.

اجلاس سران سعودی-اردن و امضای ۱۵ توافق‌نامه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اجلاس ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، خادم حرمین شریفین و ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن دوشنبه شب در عمان پایتخت اردن برگزار شد. در این دیدار علائق تاریخی بین دو کشور برادر تحکیم شد و پس از بررسی اوضاع منطقه دو طرف ۱۵ توافق‌نامه و تفاهم‌نامه را امضا کردند.

در این اجلاس که با حضور مقامات بلند‌پایه دو کشور در کاخ الحسینیه در عمان برگزار شد افق‌های همکاری بین دو کشور سعودی و اردن توسعه یافت و تداوم این روابط مورد تاکید قرار گرفت.

در این دیدار پادشاه اردن تقویت روابط ویژه با پادشاهی سعودی را مورد تحسین قرار داد و گفت این روابط در تمامی زمینه‌های امنیتی، نظامی، اقتصادی، آموزشی، انرژی، بهداشت، رسانه‌، نیروی کار و کشاورزی توسعه خواهد یافت.


این گفتگوها بر ضرورت همکاری‌های مشترک در مسايل منطقه‌ای و جهانی و تقویت امنیت و ثبات بین‌المللی و حفظ منافع ملل عربی تاکید داشت.

در این اجلاس تهدیدهای ویژه‌ای که ملل عرب هم اکنون با آن روبروست و لزوم هماهنگی در مواضع دو کشور در باره این مسایل و اقدام مشترک عربی و همکاری‌های عربی در بالاترین سطوح مورد گفتگو قرار گرفت.


گفتگوهای سعودی- اردن بر اهمیت اتحاد صفوف عربی و پیوندهای نزدیک‌تر و تقویت همکاری در میان کشورهای عربی و اسلامی تاکید داشت.

این اجلاس بر آخرین تحولات منطقه‌ای و به ویژه مسئله فلسطین تمرکز کرد. ملک عبدالله دوم بر لزوم گسترش تلاش‌ها برای پیشبرد فرایند صلح و مذاکرات صلح بین فلسطینیان و اسراییل بر اساس راه حل دو دولت و ابتکار صلح عربی و تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس شرقی تاکید کرد.


خادم حرمین شریفین و پادشاه اردن از برقراری ثبات و امنیت در منطقه حمایت کردند، و بر لزوم جنگ با تروریسم از طریق ائتلاف بین المللی بر علیه داعش و ائتلاف عربی برای مشروعیت در یمن تاکید تاکید داشتند.

در این مذاکرات تمامی بحران‌های منطقه خاورمیانه و لزوم یافتن راه‌حل‌های سیاسی به گونه‌ای که مردم منطقه بتوانند در صلح و امنیت زندگی کنند مورد گفتگو قرار گرفت.