.
.
.

عسیری: از موضع آمریکا علیه تروریسم، داعش و ایران پشتیبانی می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرلشکر احمد عسیری مشاور وزیر دفاع سعودی و سخنگوی ائتلاف عربی برای حمایت از مشروعیت در یمن، دوشنبه 27 مارس اعلام کرد که پادشاهی عربی سعودی از اهمیتی که دولت آمریکا به خاورمیانه می‌دهد از جمله پشتیبانی از دوستان‌اش که علیه تروریسم از جمله داعش مبارزه و با دخالت‌های ایران در امور کشورهایی همچون یمن مقابله می‌کنند استقبال می‌کند.

هفته گذشته دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، میزبان رهبران 68 کشوری بود که در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش مشارکت می‌کنند.

به گزارش شبکه آمریکایی «فاکس نیوز»، عسیری، حمایت آمریکا را ضروری دانست و گفت: «همه ما با چندین تهدید مواجه هستیم که ثبات را در منطقه به خطر می‌اندازد.»

عسیری به دیدار ترامپ با ولی ولیعهد سعودی شاهزاده محمد بن سلمان که مهندس اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در سعودی به شمار می‌آید اشاره کرد که در کاخ سفید صورت گرفت و گفت: «رئیس‌جمهوری آمریکا باه گرمی از اقدام‌‌های اخیر پادشاهی سعودی که بر اهمیت همکاری استراتژیک میان دو کشور می‌افزاید، استقبال کرد.»

عسیری افزود: «پادشاهی عربی سعودی هم از پشتیبانی دائمی آمریکا از نیروهای مسلح سعودی استقبال می‌کند.»

خطر ایران

عسیری درک آمریکا از خطر ایران به ویژه پس از توافق هسته‌ای که میان تهران و کشورهای عضو گروه 1+5 از جمله ایالات متحده که به گفته او، ثبات را در منطقه تهدید می‌کند، ارج نهاد.

یادآوار می‌شود جیمز ماتیس وزیر دفاع و مایک بومبیو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا CIA، ایران را «بزرگترین حامی تروریسم معرفی کرده‌اند. دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا و معاونش هم توافق هسته‌ای را «توافقی بد» دانسته‌اند.

عسیری آمادگی پادشاهی سعودی را برای همکاری با ایالات متحده و متحدان‌ خود در محدود کردن فعالیت‌های ایران، ابراز کرد و گفت: «به تلاش‌های خود برای ثبات در خلیج عربی از زمان جنگ جهانی دوم ادامه می‌دهیم». او خاطرنشان کرد: «مرور زمان نشان داد که همکاری آمریکا-سعودی، یک رابطه استراتژیک است.»

سعودی و ائتلاف بین‌المللی علیه داعش

مشاور وزیر دفاع سعودی گفت: «ریاض از زمان تاسیس ائتلاف بین‌الملل در سه سال پیش، از ابتدا در آن مشارکتی فعال داشت و در همین راستا، جنگنده‌های خود را در پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه مستقر کرد تا در حملات هوایی بین‌المللی علیه داعش در سوریه به رهبری ایالات متحده، مشارکت کند.»

او افزود: «سعودی همچنین با آمریکا برای قطع پشتیبانی‌های مالی از داعش و القاعده، اقدام کرد و در این زمینه، گزارش‌های اطلاعاتی را به صورت دائم با آمریکا به اشتراک گذاشت تا راه‌های پول‌رسانی به تروریست‌ها در خاورمیانه از راه بانک‌های غربی، بسته شود.»

او ادامه داد: «برای اطمینان از این‌که کمک‌های خیریه برای حمایت از تروریسم هزینه نشود، مساجد و جمعیت‌های خیریه در سعودی از حواله پول به خارج از کشور منع شدند.»

او افزود: «همچنین سعودی تدابیر سختگیرانه‌ای برای جلوگیری از خروج از محموله‌های اسلحه و مهمات از کشور به صورت غیرقانونی و همچنین منع خروج افراد از مرز سعودی برای پیوستن به داعش در عراق و سوریه، اتخاذ می‌کند.»

بسیج جهان اسلام علیه تهدیدهای تروریستی

عسیری در سخنان خود تاکید کرد که پادشاهی عربی سعودی برای بسیج کردن جهان اسلام علیه تهدیدهای تروریستی در منطقه، تلاش می‌کند به گونه‌ای که جهان اسلام متشکل از 41 کشور را برای کمک به جنگ علیه خشونت و تروریست‌ها بسیج می‌کند و اقدام به آموزش نیروهای امنیتی این کشورها و تبادل گزارش‌های اطلاعاتی با آن‌ها می‌کند.

سعودی ماه مارس گذشته، میزبان بزرگترین مانور نظامی در خاورمیانه بود که در آن حدود 350 هزار سرباز، 20 هزار تانک، 2500 جنگنده از 20 کشور مشارکت داشتند. نیروهای امنیتی سعودی نیز در مانوری با عنوان عملیات علیه گروه‌های مسلح مشارکت کردند.

خطرات مبلغان تندروی

به دور از صحنه‌‎های نبرد، عسیری خاطرنشان کرد که ائتلاف اسلامی، از معلمان و دانشمندان و همچنین روحانیون و سیاستمداران می‌خواهد در مقابل مبلغان تندروی بایستند. او افزود که سعودی مرکزی تاسیس کرد که 7 روز هفته به صورت 24 ساعته برای تحلیل صفحات شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند تا هرگونه تلاش‌ها برای جذب نیروی برای گروه‌های تروریستی را از این طریق رصد کند.

او درعین حال خاطرنشان کرد که مبلغان تندروی تنها خطر نیستند بلکه خطر حقیقی ایران است که ثبات منطقه را با انجام آزمایش‌های موشک‌های بالستیک در ماه گذشته تهدید می‌کند.

عسیری گفت: «ایران همچنین در یمن، لبنان، سوریه، عراق، شبه‌جزیره سینا و حتی کشورهای خلیج دخالت می‌کند. اما خطرناک‌تر از آن این است که ایران اطلاعات خود درباره تکنولوژی موشک‌های بالستیک را در اختیار شبه‌نظامیان تروریست حوثی در یمن و گروه‌های دیگر در کشورهای مختلف قرار می‌دهد، مساله‌ای که امنیت کل منطقه را به خطر می‌اندازد.»

سخنگوی ائتلاف عربی افزود: «ایران از شبه‌نظامیان حوثی در یمن حمایت می‌کند که با سعودی مرزی حدود 1100 مایلی دارید. این گروه همچون گروه شبه‌نظامیانی تروریستی حزب‌الله است که لبنان را بی ثبات کرده است. حوثی‌ها با بیش از 40 هزار راکت و موشک، شهرهای سعودی را هدف قرار داده‌اند؛ اقدامی که 375 کشته از میان غیر نظامیان، تعطیلی بیش از 500 مدرسه و فرار بیش از 17 هزار تن از 24 روستا انجامید.»

عسیری یادآور شد که ماه ژانویه گذشته، قایق‌های انتحاری حوثی، یک ناوچه سعودی را در ساحل غربی هدف حمله قرار دادند که طی آن 2 تن از کادرهای این ناوچه کشته و 3 تن دیگر زخمی شدند.

ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن

برای مقابله با این تهدید، عسیری گفت که پادشاهی عربی سعودی، ائتلافی از 12 کشور را با هدف حمایت از دولت قانونی در یمن، تواناسازی آن برای بازستادن قدرت و برقراری صلح و امنیت در کشور، رهبری می‌کند.

او گفت: «با توجه به تاکید سعودی بر بازگرداندن ثبات از راه‌های مسالمت آمیز، از متحدان استراتژیک خود در مصر و اردن، حمایت دیپلماتیک و اقتصادی می‌کند. اما اقدام‌های ستیزه‌جویانه و تروریستی که شامل دخالت ایران در یمن هم می‌شود، نیازمند پاسخی نظامی است.»

مشاور وزیر دفاع سعودی گفت: «از دوران جنگ سرد تا جنگ علیه تروریسم، ایالات متحده، به سعودی برای توسعه توانایی‌های دفاعی‌اش از راه مانورهای نظامی مشترک و فراهم کردن تجهیزات دفاعی بالستیک کمک کرد؛ مساله‌ای که پادشاهی عربی سعودی را به بزرگترین وارد کننده تجهیزات نظامی آمریکا تبدیل کرد.»

عسیری در پایان گفت: «ما امروز با ایالات متحده آمریکا برای شکست دادن داعش و القاعده و مقابله با توسعه طلبی و تروریسم ایران همکاری می‌کنیم. ما برای بارگرداندن ثبات به خاورمیانه و ساختن جهانی که از صلح و شکوفایی برخوردار است، با یکدیگر همکاری می‌کنیم.»