.
.
.

پرچم کردستان بار دیگر در کرکوک عراق جنجال برانگیز شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابراز نگرانی نمایندگی سازمان ملل متحد برای کمک به عراق (یونامی) نسبت به برافراشتن پرچم کردستان بر فراز قلعه کرکوک، جنجال آفرین شد.

نجم الدین کریم استاندار کرکوک، چهارشنبه 22 مارس گفت در قانون اساسی عراق «هیچ بندی وجود ندارد که برافراشتن پرچم کردستان را در کروک منع کند». او افزود: «هیچ کشور خارجی حق ندارد در امور داخلی ما دخالت کند».

کریم که در کنفرانسی خبری به مناسبت بازگشت آوارگان به روستای محل زندگی خود سخن می‌گفت، افزود: «برافراشتن پرچم کردستان باعث می‌شود همبستگی میان بخش‌های تشکیل دهنده جمعیت استان کرکوک مستحکم شود».

کریم از شورای اداری استان کروک خواست هرچه سریعتر «دستور العمل برافراشتن پرچم کردستان را در کنار پرچم عراق، تصویب کند».

او افزود: «این حق ما است پرچمی که مردم کُردمان را نمایندگی می‌کند، بر فراز موسسه‌های دولتی نصب کنیم».

شایان ذکر است که استان نفت خیز کرکوک، منطقه‌ای مورد مناقشه میان دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان است. اقلیم کردستان این استان را بخشی از خاک خود می‌داند در حالی که دولت عراق این مساله را رد می‌کند.

پیش از این نمایندگی سازمان ملل متحد برای کمک به عراق (یونامی)، نسبت به تصمیم اخیر استاندار کرکوک برای برافراشتن پرچم کردستان بر فراز قلعه کرکوک، ابراز نگرانی کرده بود.

نمایندگی سازمان ملل متحد برای کمک به عراق (یونامی)، در بیانیه خود یادآور شد: «بر پایه قانون اساسی عراق، تصمیم‌گیری در کرکوک بر عهده دولت مرکز است از این رو نباید پرچمی غیر از پرچم عراق در آن برافراشته شود».

نجم الدین کریم استاندار کرکوک
نجم الدین کریم استاندار کرکوک