.
.
.

سازمان ملل: کمک‌های انسانی دیگر از طریق «الحدیده» وارد یمن نمی‌شود

رد پیشنهاد ائتلاف عربی برای نظارت بر بندر الحدیده از سوی سازمان ملل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان ملل متحد بعد از ظهر روز دوشنبه، 20 مارس 2017 اعلام کرد، کمک‌های انسانی که از طریق بندر الحدیده و با نظارت حوثی‌ها وصالح به یمن ارسال می شوند را متوقف خواهد کرد.

سازمان ملل اعلام کرد به دلیل سرقت و غارت مکرر کمک‌های انسانی توسط شبه نظامیان حوثی و صالح ضمن متوقف کردن این کمک‌ها حمایت از بندر «الحدیده» را نیز به عهده نخواهد گرفت.

فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد، طی بیانیه ای اعلام کرد که پیشنهاد ائتلاف عربی برای نظارت سازمان ملل بر بندر الحدیده رد شد.

گفتنی است که نیروهای ائتلاف عربی تاکنون تنها به خاطر ارسال کمک‌های انسانی از هدف قرار دادن بندر «الحدیده» خودداری کردند.

ائتلاف عربی به رهبری سعودی روز یکشنبه 19 مارس 2017 با صدور بیانیه‌ای خواستار نظارت بین المللی بر بندر الحدیده در یمن شد.

تقاضای ائتلاف عربی از سازمان ملل برای نظارت بر الحدیده پس از آن صورت می‌گیرد که روز جمعه دهها تن از شهروندان مهاجر سومالی در سواحل این بندر توسط افراد نامعلوم مورد هجوم قرار گرفته و کشته شدند.

برخی مقامات دولت قانونی یمن می گویند با توجه به اینکه بخش عمده بندر الحدیده هنوز در کنترل نیروهای صالح و حوثی‌هاست مسئولیت قتل شهروندان مهاجر سومالی بر عهده حوثی‌ها خواد بود.

در بیانیه‌ ائتلاف عربی تاکید شده که نیروهای ائتلاف مسئول این حمله نیستند و در روزهای جمعه و پیش از آن هیچ گونه عملیاتی نظامی چه از نیروهای زمینی و یا هوایی ائتلاف در منطق غرب یمن انجام نشده است.

ائتلاف عربی در بیانیه خود تاکید کرد که با توجه به نقش مهم بندر الحدیده در کمک رسانی به آسیب دیدگان جنگ در یمن و برای جلوگیری از عملیات قاچاق اسلحه توسط حوثی‌ها و صالح، ائتلاف عربی خواستار نظارت و اداره بین المللی بر بندر الحدیده شده است.