.
.
.

کُردها: روسیه در شمال سوریه پایگاه نظامی برپا می‌کند.. مسکو: تکذیب می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت دفاع روسیه سخنان مسئولان واحدهای حمایت از خلق (کُرد) مبنی بر این که مسکو پایگاهی نظامی در منطقه عفرین در شمال سوریه برپا خواهد کرد را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه، ریدور خلیل سخنگوی رسمی واحدهای حمایت از خلق اعلام کرد که نیروهای این گروه قرار است برپایه توافقی با مسکو، توسط نیروهای نظامی روسیه آموزش ببینند.

خلیل ادامه داد: «توافق ویان واحدهای ما و نیروهای روسیه که در سوریه حضور دارند، در چارچوب همکاری برای مبارزه با تروریسم صورت می‌گیرد و بر این پایه قرار است نیروهای ما، آموزش روش‌های جنگ مدرن را از آن‌ها دریافت کنند».

برپایه این اعلام، قرار است واحدهای حمایت از خلق، نیروهای خود را با افزایش دو سومی، به بیش از 100 هزار جنگو برسانند؛ مساله‌ای که می‌تواند نگرانی ترکیه را در پی داشته باشد.

خلیل افزود که واحدهای حمایت از خلق کُرد، فعالیت بزرگی در سال جاری آغاز کرد تا خود را به نیرویی منظم همچون ارتش تبدیل کند.

او افزود که این تشکیلات، تا پایان سال 2016، حدود 60 هزار جنگجو داشت. او توضیح داد که از آغاز سال، 10 گردان جدید با حضور 300 جنگجو تشکیل شده است.

در مقابل خبزگزاری تاس روسیه به نقل از وزارت دفاع این کشور گزارش داد که مسکو در پی برپایی پایگاه نظامی در منطقه عفرین نیست. این منطقه در کنترل جنگجویان کُرد قرار دارد.

این گزارش افزود که وزارت دفاع روسیه قصد دارد بخشی از «مرکز آشتی» خود را به عفرین منتقل کند.

واحدهای حمایت از خلق را ترکیه «گروهی تروریستی» می‌داند. آنکارا برای دور کردن جنگجویان این گروه و همچنین شبه‌نظامیان داعش از مرزهای خود، اقدام به مداخله در شمال سوریه با کمک ارتش آزاد سوریه کرده است.

از سویی واحدهای حمایت از خلق که بخشی از ائتلاف سوریه دمکراتیک هستند، برای جنگ علیه گروه داعش، از حمایت آمریکا برخوردارند؛ مساله‌ای که ترکیه آن را اقدامی اشتباه و حمایت از «تروریسم» می‌داند.