.
.
.

ائتلاف عربی خواستار نظارت بین المللی بر بندر الحدیده یمن شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ائتلاف عربی به رهبری سعودی روز یکشنبه 19 مارس 2017 با صدور بیانیه‌ای خواستار نظارت بین المللی بر بندر الحدیده در یمن شد.

تقاضای ائتلاف عربی از سازمان ملل برای نظارت بر الحدیده پس از آن صورت می‌گیرد که روز جمعه دهها تن از شهروندان مهاجر سومالی در سواحل این بندر توسط افراد نامعلوم مورد هجوم قرار گرفته و کشته شدند.

برخی مقامات دولت قانونی یمن می گویند با توجه به اینکه بخش عمده بندر الحدیده هنوز در کنترل نیروهای صالح و حوثی‌هاست مسئولیت قتل شهروندان مهاجر سومالی بر عهده حوثی‌ها خواد بود.

در بیانیه‌ ائتلاف عربی تاکید شده که نیروهای ائتلاف مسئول این حمله نیستند و در روزهای جمعه و پیش از آن هیچ گونه عملیاتی نظامی چه از نیروهای زمینی و یا هوایی ائتلاف در منطق غرب یمن انجام نشده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع پزشکی،نشانه هایی که بر پیکر قربانیان مشاهده شده حاکی از آن است که آنها با اسلحه سنگین مانند گلوله توپ یا خمپاره یا به وسیله بمباران کشته نشدند بلکه به وسیله اسلحه سبک به قتل رسیدند.

ائتلاف عربی در بیانیه خود تاکید کرد که با توجه به نقش مهم بندر الحدیده در کمک رسانی به آسیب دیدگان جنگ در یمن و برای جلوگیری از عملیات قاچاق اسلحه توسط حوثی‌ها و صالح، ائتلاف عربی خواستار نظارت و اداره بین المللی بر بندر الحدیده شده است.

گفتنی است که روز جمعه 17 مارس در سواحل بندر الحدیده گروهی ناشناس حدود 42 نفر از پناهند‌ه‌گان سومالی را به قتل رساندند.