.
.
.

شوخی ماتیس با الجبیر: خوشوقتم شما را زنده می‌بینم..ایران قصد کشتن شما را داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در دیدار با عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی، با ظرافتی دیپلماتیک و به شوخی به او یادآوری کرد که چند سال پیش به جان الجبیر، که در آن زمان سفیر خادم حرمین شریفین در واشنگتن بود، سوء قصد شده است.

ماتیس با خنده به الجبیر گفت: «سلام..از این که شما را زنده می‌بینم خوشحالم..ایرانی‌ها می‌خواستند شما را بکشند»، و حاضران همگی خندیدند.

این در ابتدای دیدار شاهزاده محمد بن سلمان، ولی ولیعهد سعودی با جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در ساختمان پنتاگون در واشنگتن روی داد. در این دیدار مقامات بلند‌پایه دولت دونالد ترامپ حضور داشتند.

شبکه‌های اجتماعی بارها به تلاش‌های ایران برای ترور دیپلمات‌های پادشاهی سعودی اشاره کرده‌اند.

وزیر خارجه سعودی، در سال ۲۰۱۱، زمانی که سفیر پادشاهی سعودی در واشنگتن بود، مورد سوءقصد نافرجامی قرار گرفت که از سوی ایران طراحی و اجرا شد.

در پی شکایت جنایی نقاب از چهره ایران برداشته شد و مشارکت این کشور در این اقدام تروریستی در دادگاه فدرال آمریکا در شهر نیویورک به اثبات رسید. در این توطئه دو نفر به نام های هما منصور و ارباب سیار مجرم شناخته شده و به ۲۵ سال زندان محکوم شدند، و نفر سوم به نام غلام شکوری، از افسران سپاه پاسداران ایران، فراری و تحت تعقیب مقامات قضایی آمریکاست.

ایران بارها دست به ترور دیپلمات‌های سعودی در کشورهای مختلف زده است.

در بین سال‌های ۱۹۸۹ -۱۹۹۰، ۴ دیپلمات سعودی در کشور تایلند به نام‌های عبدالله المالکی، عبدالله البصری، فهد الباهلی، و احمد السیف کشته شدند.

در سال ۲۰۱۱، رژیم ایران حسن القحطانی، دیپلمات سعودی در کراچی پاکستان را ترور کرد.

در سال ۲۰۱۶ ثامر السبهان، وزیر مشاور در امور خلیج عربی، که در آن زمان سفیر سعودی در بغداد بود، مورد ترور ناموفق شبه نظامیان فرقه‌ای عراق که از عوامل ایران هستند قرار گرفت.