.
.
.

همه آنچه باید درباره دیدار ولی ولی‌عهد سعودی و ترامپ بدانید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مشاور امیر محمد بن سلمان این دیدار را یک "تحول تاریخی" توصیف کرده است. این توصیف حاوی معانی و جزئیات پرشماری درباره رابطه پادشاهی سعودی و ایالات متحده آمریکاست؛ رابطه‌ای که در دوره باراک اوباما رو به سردی گرائیده بود.

دونالد ترامپ در خلال دیدارش با ولی ولی‌عهد سعودی کوشید جو دوستانه‌ای بر این دیدار حاکم کند. برگزاری مراسم ناهار در سالن شرقی کاخ سفید و در غذاخوری خانوادگی ترامپ، بهترین دلیل برای اثبات این موضوع است.

ترامپ پس از دیدار با امیر محمد بن سلمان، از مقامات عالی‌رتبه خواست به سالن وارد شوند و سخنانی را که خودش از ولی ولی‌عهد سعودی شنیده، نیز بشوند. ترامپ از شاهزاده جوان سعودی خواست سخنانش را برای مقامات عالی‌رتبه آمریکایی تکرار کند تا آنها با نگرش او آشنا شوند. این موضوع سبب شد در این دیدار بر خلاف معمول که موضوعات به شکل کلی مطرح می‌شوند، به جزئیات دقیق موضوعات مورد بحث نیز پرداخته شود.

همسویی افکار رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا و ولی ولی‌عهد سعودی و وزیر دفاع این کشور در این دیدار کاملا مشهود بود و ترامپ اشتیاق فراوانی برای شنیدن نظرات شاهزاده سعودی و کشور پادشاهی سعودی و تمام جزئیات مربوط به آنها از خود نشان داد.

* تصمیمات ترامپ در موضوع مهاجران

در این دیدار شاهزاده محمد بن سلمان و دونالد ترامپ موضوع ممنوعیت ورود شهروندان برخی کشورها به آمریکا را بررسی کردند. شاهزاده محمد گفت که پادشاهی سعودی باور دارد این تصمیم، کشورهای اسلامی، مسلمانان و دین اسلام را هدف قرار نداده، بلکه یک تصمیم از سوی دولت آمریکا برای منع ورود تروریست‌ها به خاک آمریکاست.

وزیر دفاع سعودی در ادامه گفت اطلاعاتی که در اختیار سازمان‌های امنیتی سعودی است نشان می‌دهد که برنامه ریزی های تروریستی بر ضد آمریکا به شکل سری در آن کشورها در جریان است تا از آنچه نقطه ضعف آمریکا در زمینه امنیتی می دانند استفاده کرده و به آمریکا ضربه بزنند. پادشاهی سعودی موضع آمریکا و اقدامات پیشگیرانه فوری دولت این کشور برای حمایت کشور از حملات تروریستی را درک می کند.

* موضوع ایران

این دیدار دوجانبه، همسویی تمام و کمال دو کشور درباره اقدامات مداخله‌جویانه ایران در منطقه و لزوم مقابله با آن را نشان داد. دولت آمریکا همچنین موضع پادشاهی سعودی در این زمینه را ستود.

رئیس‌جمهوری آمریکا از اقدامات پادشاهی سعودی در قبال ایران و دخالت‌های این کشور در امور داخلی دیگر کشورهای منطقه تجلیل کرد.

از سوی دیگر شاهزاده محمد بن سلمان نیز توافق هسته‌ای با ایران را یک توافق بد و خطرناک خواند که تمام افراد آشنا با شرایط منطقه و سیاست‌های ایران را شگفت زده کرده است. به گفته وزیر دفاع سعودی این توافق نتیجه‌ای جز به تاخیر انداختن موقت ساخت تسلیحات هسته‌ای توسط ایران رادیکال، نخواهد داشت. از آنجا که کشورهای منطقه حضور ایران هسته‌ای را در منطقه نخواهند پذیرفت، این موضوع می‌تواند آغاز یک مسابقه تسلیحاتی خطرناک در منطقه باشد.

* تروریسم

دو طرف در این دیدار درباره فعالیت سازمان‌های تروریستی برعلیه ملت و دولت پادشاهی سعودی گفت‌وگو کرده و فعالیت این سازمان‌ها را با هدف کسب مشروعیت در سعودی، به عنوان کشوری پیشروی جهان اسلام و محل نزول وحی و سرزمین حرمین شریفین و قبله مسلمان دانستند.

* اقتصاد

در این دیدار، ولی ولی‌عهد سعودی و رئیس‌جمهوری آمریکا به موضوع همکاری‌های اقتصادی استراتژیک نیز پرداخته و تلاش کردند در این چهارچوب فرصت‌های همکاری جدیدی خلق کنند. طرف سعودی در این دیدار از سرمایه‌گذاری‌های عظیم در ایالات متحده و تسهیل فرصت‌ها برای حضور شرکت‌های آمریکایی در زمینه‌های دفاعی و امنیتی در بازار سعودی خبر داد.