.
.
.

مهم‌ترین مواضعی که داعش در غرب موصل از دست داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از حدود یک ماه نبرد در بخش غربی موصل، اکنون حدود نیمی از این بخش توسط نیروهای عراقی از تصرف شبه‌نظامیان داعش آزاد شده است. نیروهای عراقی هم به پیشروی خود ادامه داده و حلقه محاصره را بر گرد شبه‌نظامیانی که بسیاری از مواضع مهمشان را از دست داده‌اند، تنگ‌تر می‌کنند.

مجتمع دولتی و فرودگاه شهر

در راس این مواضع، فرودگاه موصل و مجتمع دولتی قرار دارد. نیروهای دولتی این مجتمع را 7 مارس از شبه‌نظامیان داعش باز پس گرفتند.

این مجتمع که در نزدیکی محله باب الطوب قرار دارد، شامل ساختمان‌های دولت محلی استان نینوا و ساختمان کنسولگری ترکیه می‌شود.

اما درباره فرودگاه موصل، نیروهای عراقی کنترل کامل آن را 23 فوریه به دست گرفتند. با از دست دادن فرودگاه، گروه داعش مساحت بزرگی از مناطق تحت تصرف خود و همچنین خط دفاعی قوی در برابر نیروهای عراقی را از دست دادند.

موزه موصل

نیروهای عراقی همچنین موزه باستانی موصل را که داعش از سال 2014 تصرف کرده بود، به کنترل خود در آوردند. ویدیوهایی منتشر شده که شبه‌نظامیان داعش را در حال تخریب آثار موجود در این موزه منتشر شده است؛ آثاری که قدمت آن‌ها به هزاران سال می‌رسد.

بانک مرکزی

نیروهای عراقی همچنین ساختمان بانک مرکزی در محله الدواسه موصل را از تصرف شبه‌نظامیان آزاد کردند. مقام‌های عراقی همچنین از وجود طرحی برای ارزیابی زیان‌ها و بازسازی این بانک خبر دادند.

پادگان الغزلانی

از سویی نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم عراق در عملیاتی سریع موفق شدند پادگان نظامی العزلانی را به کنترل خود در آوردند. این پادگان پیشتر پایگاهی بزرگ برای ارتش عراق و منطقه‌ای استراتژیک به شمار می‌آمد چرا که مشرف بر شماری از محله‌های بخش غربی موصل است.

نیروگاه برق

نیروهای ارتش عراق و به طور مشخص لشکر نهم زرهی، نیروگاه برق یرموک در بخش غربی موصل را از تصرف شبه‌نظامیان آزاد کردند. این پایگاه، نیروگاه کامل شهر موصل را تامین می‌کند.