.
.
.

ضیافت ناهاری که تبدیل به ملاقات مهمی میان ترامپ و محمد بن سلمان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

به گفته مشاور ولی ولیعهد سعودی ملاقات میان شاهزاده محمد بن سلمان و دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به عنوان "تحول تاریخی" در روابط میان دو کشور به ثبت خواهد رسید.

چه بسا ضیافت ناهاری که رئیس‌جمهوری آمریکا به افتخار شاهزاده محمد بن سلمان ولی ولیعهد سعودی برگزار کرد و اجازه داد در این ضیافت عکس گرفته شود، نشانگر فضای دوستانه‌ای بود که بر این ضیافت حاکم شد.

به گزارش خبرنگار العربیه مقامات بلندپایه آمریکایی از جمله مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا، هربرت مک ماستر مشاور امنیت ملی، ستیو بانن دستیار ترامپ و داماد رئیس‌جمهوری آمریکا، جرد کوشنر رئیس مشاروان کاخ سفید، دینا پاول مشاور اقتصادی ترمپ و همچنین عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی و دیگر مقامات بلندپایه سعودی و آمریکایی حضور داشتند.

گزارشگر العربیه افزود در این ضیافت به پرونده‌های مهمی که برجسته‌ترین آنها دخالت‌های ایران در منطقه، مسایل اقتصادی و امور سیاسی بود، پرداخته شد.

رئیس‌جمهوری آمریکا پس از آغاز جلسه خود با ولی ولیعهد سعودی از مسئولین برجسته خواست تا به آنها بپیوندند تا آنچه را از شاهزاده محمد بن سلمان شنیده بود بشنوند.

به اینگونه ضیافت ناهار از جلسه‌ای برای بررسی خطوط کلی به جلسه‌ای برای بررسی جزئیات دقیق تبدیل شد.

ضیافت ناهار در سالن خانوادگی

گفتنی است که ضیافت ناهار در بخش شرقی کاخ سفید یعنی در سالن خانوادگی برگزار شد که این امر به عنوان نشانه دیگری دال بر روابط تنگاتنگ میان شاهزاده محمد بن سلمان و رئیس‌جمهوری آمریکا ارزیابی شده است.

یادآوری می‌شود که بر اساس برنامه تشریفاتی در نظر گرفته شده، خبرنگاران برای عکس گرفتن از ولی ولیعهد و رئیس‌جمهوری آمریکا دعوت نشده بودند، اما ترامپ شخصا از آنها خواست تا در جلسه حاضر شوند، که این امر دال بر احترام ویژه رئیس‌جمهوری آمریکا به میهمان برجسته وی است. دونالد ترامپ در پیشواز گرم از شاهزاده محمد بن سلمان و در احترام ویژه به وی، بارها اصول تشریفاتی در استقبال از رهبران جهان را نادیده گرفت.

به گزارش شبکه بلومبرگ، سایمون هندرسون عضو انستیتوی پژوهش‌های خاورمیانه و مدیر برنامه خلیج و سیاست انرژی در آن، در باره پیشواز گرم ترامپ از شاهزاده محمد بن سلمان گفت، دولت جدید آمریکا به پادشاهی سعودی به عنوان "بخش اساسی خاورمیانه و دولتی مهم که شایسته روابطی مثبت است می‌نگرد، هرچند که این روابط دچار برخی تنش‌ها شده بود. این امر در تناقض با دولت اوباما است، لذا این تمایل وجود دارد که (این روابط) را به وضوح، ویژه نشان دهند".

چه بسا به همین دلیل دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا جدول دیدارهای خود را تغییر داد تا از شاهزاده محمد بن سلمان ولی ولیعهد سعودی استقبال کند.