فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • مهم‌ترین محورهای گفتگوی شاهزاده محمد بن‌سلمان با ترامپ

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  سفر شاهزاده محمد بن سلمان ولی ولیعهد سعودی به ایالات متحده آمریکا در شرایط کنونی که منطقه خاورمیانه شاهد بحران‌های متعددی است، توجه بسیاری از تحلیل‌گران و رسانه‌های معتبر جهان را به خود جلب کرده است. برخی از تحلیگران سیاسی سفر شاهزاده محمد بن سلمان را بیشتر در چارچوب همکاری‌های اقتصادی دانسته‌اند به خصوص که دو کشور پادشاهی سعودی و ایالات متحده به عنوان دو همپیمان در چند دهه اخیر دارای روابط تجاری بسیار گسترده‌ای هستند.

  از طرف دیگر شاهزاده محمد بن سلمان برای بهبود اوضاع اقتصادی و مالی سعودی طرح‌هایی را مدنظر گرفته است، تلاش برای خارج کردن اقتصاد پادشاهی سعودی از متکی بودن به در آمد ناشی از محصولات نفتی و روی آوردن به تولیدات داخلی و همپنین برداشتن گام‌های ائلیه برای تاسیس بزرگترین صندوق سرمایه گذاری در جهان و توسعه بخش تجارت از جمله موارد اساسی طرح شاهزاده محمد بن سلمان است.

  کاخ سفید روز دوشنبه در بیانیه رسمی اعلام کرد، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه با شاهزاده محمد بن سلمان دیدار و گفتگو خواهد کرد. این اولین سفر یک مقام عالی رتبه سعودی به ایالات متحده است که پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صورت می گیرد.

  شبکه تلویزیونی «ان.بی.سی نیوز» در گزارشی که العربیه.نت بخشی از آن را دریافت کرده، پیش‌بینی کرد، که شاهزاده محمد بن سلمان برای جلب توجه سرمایگذاران آمریکا و دعوت آنها برای سرمایگذاری بیشتر در کشور پادشاهی سعودی تلاش خواهد کرد . این شبکه خبر در گزارش تحلیلی خود گفته است که شانس موفقیت ولی ولیعهد سعودی در این زمینه یعنی جذب و تشویق سرمایگذاران بسیار زیاد است.

  در گزارش «ان.بی.سی نیوز» آمده است :«پادشاهی سعودی همچنان به طرح بلند پروازانه خود برای گسترش فعالیت ‌های اقتصادی در بخش خصوصی و تغییر کیفیت در عملکرد شرکت‌های دولتی به هدف کارآمدی بهتر ادامه می دهد به همین دلیل ریاض تصمیم گرفت که 5 درصد از شرکت دولتی «آرامکو» که بزرگترین شرکت نفت در جهان است به بخش خصوصی این کشور واگذار کند.

  «صفا کیاناکیش» مدیر مرکز مطالعات خلیج نیز در مصاحبه با «ان .بی.سی. نيوز» گفت که به نظر می‌رسد سفر شاهزاده محمد بن سلمان به آمریکا برای تحکیم روابط اقتصادی و جلب سرمایه گذاران جدید به پادشاهی سعودی است.

  مدیر مرکز مطالعات خلیج گفت:«اصلاحات شاهزاده محمد بن سلمان در بخش آرامکو و دیگر بخش های اقتصادی عامل مهمی برای رونق اقتصادی و جلب سرمایگذاران خواهد بود.روز دوشنبه دیوان پادشاهی سعودی در بیانیه اعلام کرد که شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولی ولیعهد و وزیر دفاع و معاون دوم نخست وزیر برای دیدار با رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا عازم واشینگتن شد.

  در بیانیه دیوان پادشاهی سعودی، دیدار شاهزاده محمد بن سلمان با دونالد ترامپ روز پنجشنبه آغاز می‌شود.

  بر اساس این بیانیه ولی ولیعهد سعودی قرار است در دیدارهای خود با مقام‌های آمریکایی درباره «تقویت روابط دو جانبه و موضوعات منطقه‌ای مورد علاقه طرفین گفتگو کند».

  کشور پادشاهی سعودی یکی از مهمترین همپیمانان ایالات متحده آمریکا در میان کشورهای عربی و اسلامی در خاورمیانه است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران