فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دو بانوی اماراتی و مصری که خلبانی بزرگ‌ترین هواپیمای دنیا را بر عهده گرفتند

  منبع: دبی-العربیه.نت، فارسی

  یک زن جوان اماراتی به نام "علیاء المهیری" به عنوان اولین زن "کاپیتان اول" شرکت هواپیمایی امارات انتخاب شده و با همکاری یک خلبان زن مصری به نام نیفین درویش به مناسبت روز جهانی زن، هواپیمای ایرباس A380 این شرکت را از دبی به وین هدایت کرد. ایرباس A380 بزرگترین هواپیمای دنیاست.

  شرکت هواپیمایی امارات در صفحه رسمی خود در فیس‌بوک فیلمی کوتاه از لحظه پرواز هوایپیمای مسافربری ایرباس A380 این شرکت به مقصد وین را منتشر کرد. هدایت این پرواز را دو خلبان زن بر عهده دارند. بنابر اعلام خطوط هواپیمایی امارات، علیاء المهیری از امارات متحده عربی و نیوین درویش خلبان زن مصری، خلبان‌های این پرواز هستند.

  ویدیوی پرواز هواپیمای ایرباس A380 شرکت هواپیمایی امارات تا لحظه تنظیم این خبر حدود 2 میلیون و 400 هزار بازدید کننده داشته است.

  علیاء المطیری درباره تجربه خود در این پرواز به شکبه "العربیة" گفت که، رویای خلبانی از کودکی همراه او بوده است و او با تشویق والدینش و همچنین دولت امارات متحده عربی توانسته این رویا را به واقعیت تبدیل کند. او گفته که مادرش در ابتدا نگران پرواز او بوده ولی با گذشت زمان نگرانی مادر علیاء نیز از بین رفته است.

  این دختر جوان اماراتی به العربیة گفت: «از سال 2012 به خلبانی مشغولم و در ابتدا اندکی نگران بودم ولی اینک نگرانی‌هایم رفع شده و هدایت هواپیما برای من به مانند رانندگی با خودرو شده است. هر حرفه‌ای و از جمله خلبانی نکات مثبت و منفی دارد. برخی افراد مرا تشویق کرده و برخی سعی در کاستن اراده من داشتند.»

  علیاء المطیری درباره حضور کاپیتان نیوین درویش، خلبان زن مصری در کنارش در کابین هدایت بزرگترین هواپیمای دنیا نیز گفت: «بدون شک وجود یک زن در کنارم احساس آرامش بیشتری نسبت به یک مرد، به من می‌داد.»

  این خلبان زن اماراتی درباره رویاهایش برای آینده نیز گفت که امیدوار است بتواند مسیری را که آغاز کرده، ادامه دهد و به درجه "کاپیتان خلبان" ارتقاء یافته و به آموزش خلبانی و تربیت نسل‌های آینده بپردازد.

  او همچنین درباره ماهیت کاری‌اش که گاهی او را به مدت چند روز از خانواده‌اش دور می‌کند، گفت: «کار من مانند کار پزشکی است که گاه ناچار است چند ساعت از خانواده دور باشد. زندگی یک مسئولیت مشترک میان زن و مرد است.»

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران