فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • موصل.. آزادسازی روستای «شيخ محمد» و دستگیری یک وزیر داعشی

  آزادسازی محله «موصل جدید» توسط نیروهای مشترک عراقی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ارتشبد عبدالامیر رشید یارالله، روز سه شنبه 14 مارس اعلام کرد، که گردان 16 ارتش عراق روستای «الشیخ محمد» واقع در شرق بادوش را آزاد و پرچم عراق را بر فراز ساختمان‌های این منطقه برافراشته شد.

  ارتشبد یار الله گفت:« در جریان حمله نیروهای عراقی به این منطقه دهها تن از افراد داعش کشته و مقادیر زیادی اسلحه سنگین منهدم و نابود شد».

  در همین حال سر لشکر رائد شاکر جودت، اعلام کرد که نیروهای واکنش سریع پلیس فدرال عراق تقریبا 90% از شهر قدیمی موصل را آزاد کردند.

  به گزارش خبرنگار العربیه در نینوا، برغم پیشروی مستمر نیروهای عراقی در غرب موصل و بازپس‌گیری مناطق زیادی از داعش، اما این نیروها هنوز برای آزادسازی مرکز شهر موصل با مشکلات زیادی روبرو هستند.

  داعش روز دوشنبه با استفاده از شرایط بدی آب وهوا که بر اثر گرد و غبار و ریزش باران بوجود آمده بود، با خودروهای بمبگذاری شده، به مواضع نیروهای مشترک پلیس و ارتش عراق حمله کرد.

  حملات پی در پی خودروهای داعش که به وسیلع افراد انتحاری هدایت می‌شود، باعث عقب نشینی نیروهای امنیتی از منطقه باب الطوب، به طرف ساختمان‌های دولتی در موصل شد.

  داعش همچنین با استفاده از وجود غیر نظامیان در کوچه‌های باریک محله‌های مرکزی شهر موصل توانست مانع ورود نیروهای عراقی به این مناطق شود. به دلیل وجود مردم غیر نظامی نیروهای عراقی نمی توانند این مناطق را با اسلحه سنگین گلوله باران کنند یا خودروهای زرهی و تانک‌ها را وارد این منطقه کنند.

  با این حال نیروهای عراقی محله «موصل جدید» را روز دوشنبه از وجود شبه نظامیان داعش پاکسازی کردند.

  کمیته رسانه‌ای جنگ در عراق، روز دوشنبه اعلام کرد، هواپیماهای این کشور صدها هزار اعلامیه و بر فراز مناطق غرب موصل پخش کردند. در این اعلامیه‌ها نیروهای امنیتی از شهروندان عراقی خواستند تا با نیروهای مشترک همکاری کنند و به مردم وعده دادند که آزادی کامل موصل از گروه تروریستی داعش نزدیک است.

  انتظار آزادسازی بخش غربی در اسرع وقت

  سرلشکر معن السعدی فرمانده دستگاه مبارزه با تروریسم روز دوشنبه اعلام کرد، انتظار می رود که آزادسازی بخش غربی موصل از نظر زمانی زودتر از مدت زمان آزاد سازی بخش شرقی موصل خواهد بود.

  السعدی در تماس با العربیه گفت:«نیروهای ما منطقه «حی النفط» و«موصل الجدیده» را آزاد کردند و اکنون به سمت منطقه صنعتی و مجتمع شرکت‌ها در شرق شهر در حال حرکت هستندو نیروهای ما همچنین وارد منطقه «الموظفین» (کارمندان) شدند».

  السعدی گفت از زمان آغاز عملیات در بخش غربی موصل تاکنون بیش از 700 تن از شبه نظامیان داعش کشته شدند.

  السعدی اظهار داشت که نیروهای داعش در حال متلاشی شدن هستند بیش از 80% از نیروهی این سازمان تروریستی بیگانه هستند و تعداد کمی از آنها عراق و اهل موصل هستند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران