.
.
.

تیره شدن روابط آنکارا با آمستردام در پی راه ندادن وزیر خارجه ترکیه به هلند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی راه‌ندادن وزیر خارجه ترکیه به هلند و اخراج یک وزیر دیگر ترکیه از این کشور روابط دو کشور ترکیه و هلند بشدت تیره شده است.
روز شنبه دولت هلند به هواپیمای مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه اجازه نداد تا در فرودگاه رتردام به زمین بنشیند. چاووش‌اوغلو قرار بود برای شرکت در کمپین حمایت از رفراندم ترکیه به هلند سفر کند.

در ۱۶ آوریل در ترکیه همه‌پرسی قانون اساسی برگزار می‌شود تا اختیارات رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری این کشور افزایش یابد. دولت هلند این رفراندم را نشانه‌ای از عقب‌گرد مردمسالاری در ترکیه می‌داند.

دولت هلند اعلام کرد که جلوی این سفر را گرفته، زیرا «برای نظم عمومی و امنیت این کشور خطرناک» بوده است.

به گزارش روزنامه والستریت ژورنال، صبح روز یکشنبه احمد ابوطالب، شهردار رترادام اعلام کرد خانم فاطمه بتول سایان کایا، وزیر خانواده ترکیه را با اسکورت از هلند اخراج و به آلمان فرستاده است. خانم سایان کایا قصد داشت برخلاف نظر دولت هلند به کنسولگری ترکیه در رترادام برود.

اردوغان روز شنبه در واکنش به اجازه فرود ندادن به هواپیمای چاووش اوغلو، در یک راه‌پیمایی در شهر استانبول گفت دولت هلند «از سیاست و روابط بین‌الملل چیزی نمی‌داند»، و رفتار این کشور را به رفتار «نازی‌ها و فاشیست‌ها» تشبیه کرد.

مارک روته، نخست وزیر هلند در پاسخ به اردوغان گفت: «متوجه هستم آنها از این موضوع عصبانی هستند، ولی این سخنان زیاده روی است».

دولت ترکیه روز شنبه سفارت هلند در آنکارا و کنسولگری این کشور در استانبول را به دلایل امنیتی بست.

در پی اجازه نشستن ندادن به هواپیمای وزیر خارجه ترکیه در هلند، اردوغان تهدید کرد جلوی سفر دیپلمات‌های خارجی به ترکیه را در آینده خواهد گرفت.

روز شنبه حدود ۱۰۰ نفر از هواداران اردوغان در شهر رترادام در جلوی کنسولگری ترکیه دست به تظاهرات زدند. اما به دستور شهردار شهر رتردام، پلیس هلند در اولین ساعات بامداد یکشنبه این تظاهرات را متفرق کرد.

روابط اتحادیه اروپا و ترکیه در پی اقدامات دولت ترکیه بعد از کودتای نافرجام این کشور در سال گذشته رو به تیرگی گذاشته است. از سوی دیگر انتخابات هلند، که در هفته آینده برگزار می شود، به موجی از احساسات ضد خارجی و ضد اسلامی در این کشور دامن زده است.

دولت هلند می‌گوید با برگزاری جلسات سخنرانی برای رفراندم ترکیه در هلند مخالف نیست، اما این جلسات نباید باعث تنش در جامعه شود، و برگزار کنندگان باید به دستورالعمل‌های مقامات هلندی توجه کنند.