.
.
.

اردوغان: رفتار غربی‌ها نماد کامل «اسلام هراسی» است

«هلند تاوان اقدامات خود را خواهد پرداخت»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، روز یکشنبه 12 مارس ترکیه طی سخنانی در مراسم «اهدای جوایز بین المللی نیکوکاری» که از سوی سازمان اوقاف و دیانت ترکیه در مرکز کنگره خلیج در استانبول برگزار شد، در واکنش به با اقدامات اخیر دولت هلند گفت ، رفتار غربی‌ها نماد کامل "اسلام هراسی" است و هلند تاوان اقدامات اخیر خود را خواهد پرداخت.

سخنان رجب طیب اردوغان در واکنش به اقدامات مقامات هلند بیان شده که روز شنبه به هواپیمایی که حامل مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خاجه ترکیه و هیات همراه برای شرکت در کمپین تبلیغاتی رفراندوم 16 آوریل بود، اجازه فرود در فرودگاه روتردام ندادند.

وزیر امور خارجه ترکیه که برای سخنرانی در جمع‌ راه‌پیمایانی که در حمایت از رجب طیب اردوغان تجمع کرده بودند، به هلند سفر کرد، لیکن مقامات هلند اجازه فرود هواپیمای او را ندادند. این موضوع با واکنش شدید مقامات ترکیه رو به رو شد.

پیش‌تر هلند اعلام کرده بود کمپین‌های تبلیغاتی ترکیه در شهر روتردام را لغو می‌کند.

پیش از این نیز کمپین‌های تبلیغاتی ترکیه در آلمان نیز لغو شد که این مسئله واکنش تند مسئولان ترکیه و جدال لفظی دو طرف را به دنبال داشت.

رفراندوم اصلاحات قانون اساسی ترکیه که قدرت رئیس جمهور این کشور را افزایش می‌دهد 16 آوریل برگزار می‌شود.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت:«اگر هلند می‌خواهد روابط دو کشور را فدای انتخابات روز چهارشنبه خود کند، بداند که تاوان این کار را نیز خواهد پرداخت».

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه اردوغان در این سخنرانی گفت:«حوادث اخیر و اقدامات آنها نماد کامل اسلام‌هراسی است. اروپا چهره واقعی خود را در چند روز اخیر کاملا نشان داد. حرکت اروپا به سوی نژادپرستی را ببینید. چرا نژادپرستی؟ چرا تفرقه و انحصارطلبی؟ اتحادیه اروپا، کجایی؟ از سخنان انتقادآمیز رجب طیب اردوغان در مورد اتحادیه اروپا ناراحت می‌شوند. باید هم ناراحت شوید».

اردوغان افزود:«پس از بررسی‌های لازم به رفتار هلند؛ چه پس از انتخابات چهارشنبه این کشور و چه پیش از آن واکنش نشان خواهیم داد، چرا که این رفتار نباید بی‌پاسخ بماند. یکی از این‌ها گفت که ترک‌ها باید اینجا را ترک کنند. نخیر! آنها شهروندان آنجا هستند و آن را ترک نخواهند کرد. فعالیت آنها گسترش نیز خواهد یافت. تاوان این کار را هم خواهند پرداخت و دیپلماسی را یاد خواهند گرفت. دیپلماسی بین المللی را نیز خواهند آموخت».

اردوغان گفت:«از فرانسه به خاطر عدم ورود به این بازی‌ کثیف تشکر می‌کنم. از برادران خود در کشورهایی که این رفتارهای زشت انجام شد دعوت می‌کنم با همسایگان خود به ترکیه بیایند تا مهمان‌نوازی و صاحبخانه بودن را ببینند. مهمانانی که به ترکیه می‌آیند شاهد مهمان‌نوازی و دوستی ما خواهند بود».

اردوغان افزود:«غربی‌ها هر کاری بکنند نمی‌توانند از خونریزی، ظلم و خجالت گذشته خود رهایی یابند. ما با افتخار ناشی از ادای وظیفه انسانی در سوریه، یمن و عراق به راه خود ادامه خواهیم داد».

وی اظهار داشت:«بدون هیچ لکه سیاهی در تاریخ و با سربلندی به فعالیت خود در آفریقا؛ جایی که از اروپا فقط با استعمار و قتل عام یاد می‌شود ادامه خواهیم داد. ترکیه در حال قوی‌شدن است. هر چقدر که ترکیه قوی‌تر می‎شود اینها همان اندازه ضعیف‌تر شده و دست به کارهای نادرست می‌زنند. از این به بعد ضعیف‌تر نیز می شوند. در حقیقت خود را با سلاح خودشان هدف قرار خواهند داد. اینها همواره دروغ گفته‌اند».

رئیس جمهوری ترکیه گفت:«سلاح تمام گروه‌های تروریستی در خاورمیانه توسط آنها تامین می‌شود. در دست تمام گروه های تروریستی سلاح‌ های غربی است. برای تمام این موارد ما مدارکی داریم که نشان می‌دهد آنها دروغ می‌گویند که سلاح را نداده‌اند. بر تن تمام گروه‌های تروریستی لباس‌های ساخت آنهاست. فکر کردید می‌توانید ترکیه را فریب دهید؟».

اردوغان افزود:«متاسفانه سازمان‌های بین المللی با میلیاردها دلار بودجه خود، تنها نظاره‌گر ویرانی‌ها و کشتارهای 6 سال اخیر بوده‌اند. مرگ زنان و کودکان حلب که به دنبال پزشک هستند و بر روی ویلچر جان می‌دهند نتوانست قلب اروپائیان را به درد آورد.
برادران سوری ما که جان شان را به خطر انداخته و از میان امواج خروشان دریاها گذشتند، در مرزها با سیم‌های خاردار و دیوارهای مرتفع روبرو شدند. در برخی از این کشورها حتی افراد مسلح قصد شکار پناهجویان کردند.

از زیرپا گذاشته شدن اصول دیپلماسی و نمایش کارهای منافی حقوق بشر طی یک هفته اخیر در اروپا اصلا تعجب نکردیم. رفتار غیردیپلماتیک اروپایی‌ها نشان دهنده گسترش فاشیسم، تعصبات قومی و دشمنی با اسلام در اروپاست. برادرانی که در غرب زندگی می‌کنید، استوار باشید و ناامید نشوید. رفتارهای منفی اینها به امید خداوند سپری خواهد شد. این رفتارها نه به ضرر ما، بلکه به زیان خودشان تمام خواهد شد».