فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • تصویری...نیروهای عراقی وارد اولین محله‌های مرکز شهر موصل شدند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  نیروهای عراقی روز شنبه 11 مارس 2017 به پیشروی خود به سمت محله‌های قدیمی شهر موصل که مسجد تاریخی در آن واقع شده است، ادامه دادند .

  به گفته کارشناسان نظامی با پیشروی و ورود نیروهای عراقی به منطقه قدیمی موصل اکنون داعش در یک منطقه مربع مانندی محاصره شده که این منطقه از 12 کیلومتر مربع تجاوز نمی کند.

  یک منبع نظامی از موصل در تماس با العربیه گفت، نیروهای امنیتی پس از ساعت‌ها درگیری شدید با شبه نظامیان داعش موفق به ورود به محله‌های قدیمی موصل شدند.

  محله‌های قدیمی موصل، در مرکز بخش غربی این شهر واقع شده است. جنگ در منطقه قدیمی به دلیل جمعیت زیاد غیر نظامیان و همچنین باریک بودن خیابان‌ها، کوچه‌ها و نیز به دلیل ناممکن بودن ورود خودروها و دیگر وسایل زرهی ارتش در این مناطق، بسیار سخت به نظر می‎آید.

  یک منبع امنیتی گفت که نیروهای مبارزه با تروریسم و پلیس فدرال عراق منزقه باب الطوب را از سه محور مورد حمله قرار دادند. منطقه باب الطوب اول منطقه قدیمی شهر موصل به شمار می رود.

  این منبع افزود:« پیشروی نیروهای پلیس و یگان‌های ضد تروریسم از مناطق الدواسه، النبي شيت والعگيدات آغاز شد».

  این منبع افزود:«منطقه قدیمی موصل برای نیروهای عراقی به عنوان یک هدف راهبردی بسیار مهم و یک منطقه استراتژیک به شمار می رود».

  در منطقه قدیمی موصل «مسجد بزرگ النوری» که ابوبکر بغدادی رهبر داعش «خلافت دولت» خود را در ماه ژوئیه 2014 از آنجا اعلام کرد.

  داعش برای شکست محاصره دست به ضد حمله می‌زند

  یک منبع از ارتش عراق دراستان انبار روز شنبه از منهدم کردن سه خودروی بمبگذاری شده که توسط انتحاری‌های داعش برای حمله به نیروهای نظامی عراق در منطقه الکیلو بکار رفته بودند خبر داد. این حمله فرقه چهارم نیروهای مبارزه با تروریسم را هدف قرار داده بودند اما قبل از موفقیت توسط نیروهای ویژه منهدم شدند. طبق این گزارش بیش از 11 تن از اعضای داعش در این حملات کشته شدند.

  12هزار آواره عراقی جديد از موصل

  در همین حال جاسم العطیه معاون وزیر امور آوارگان عراقی روز شنبه، در تماس با العربیه گفت طی 24 ساعت گذشته بیش از 12 هزار آواره جدید عراقی از مناطق درگیری در موصل فرار کردند.

  به گفته این مقام عراقی اغلب این آوارگان از مناطق غرب موصل هستند.

  وی افزود:«اغلب آوارگان با اسکان موقت در چادرها مخالفت کردند و ترجیح دادند تا نزد آشنایان و فامیلان خود در شرق موصل بروند اما تعدادی از آنها با اسکان موقت در اردوگاههای موقت واقع در القیاره، حسن شام وجمکور در اربیل موافقت کردند.

  به گفته جاسم العطیه تاکنون بیش از 89 هزار عراقی از موصل آواره شدند.

  تبلیغات