فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • آمریکا:حتی پس از شکست داعش از سوریه خارج نمی‌شویم

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  جوزف وتال، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا، روز پنجشنبه 9 مارس گفت که نیروهای ایالات متحده برای برقراری امنیت، ثبات، کمک به سوری‌ها و نظارت بر روند انتقال مسالمت آمیز قدرت در سوریه، برای مدتی طولانی در این کشور باقی خواهند ماند.

  وی در بیانیه‌ای تاکید کرد که اوضاع کنونی سوریه نیازمند حضور موثر و قوی آمریکا در این کشور است و هیچ ضرورتی وجود ندارد که نیروهای آمریکا پس از شکست داعش سوریه را ترک کنند.

  به نظر می رسد که دولت دونالد ترامپ با ارسال 400 تفنگدار دریایی دیگر به سوریه، سرعت بخشیدن به جنگ علیه داعش را آغاز کرده است.

  این 400 سرباز آمریکایی خود را برای حمله به شهر «الرقه» پایگاه اصلی داعش در سوریه آماده می‌کنند.

  ایالات متحده آمریکا همچنین روز پنجشنبه 9 مارس خواستار نشست وزرای خارجه کشورهای 68 گانه عضو ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش شد.

  بر داشتن چنین گام‌هایی از سوی دولت آمریکا در چارچوب برنامه ترامپ برای سرعت بخشیدن به روند جنگ علیه داعش و شکست دادن این سازمان تروریستی در سوریه و عراق تلقی می‌شود.

  گروه داعش طی هفته‌های گذشته هم در سوریه و هم در عراق متحمل ضربات سنگینی شد. نیروهای نظامی عراق با پوشش هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا مناطق وسیعی از شهر موصل را از وجود داعش پاکسازی کردند.

  گام‌های آمریکا در راستای وعده‌های ترامپ برای نابودی داعش اتخاذ می شود. پیشتر رئیس‌جمهوری آمریکا با امضای حکمی اجرایی به فرماندهی ستاد مشترک ارتش این کشور دستور داده است در عرض سی روز طرحی را برای نابودی گروه تروریستی داعش تهیه و به وی ارائه دهند.

  ترامپ با امضای طرح سی روزه‌ای برای نابودی داعش طی دستوری به فرماندهان ارتش آمریکا گفت:« فکر می‌کنم این طرح بسیار موفق خواهد بود».

  ترامپ و وزیر دفاع وی، جیمز ماتیس، ژنرال بازنشستۀ نیروی هوایی ارتش امریکا، بر تمایل خود در یکسره کردن نبرد علیه داعش تأکید کرده‌اند.

  در گزارش‌های منتشرشده، گفته می‌شود مستشاران نظامی و نیروی هوایی امریکا به نیروهای عراقی در بازپس‌گیری شهر موصل کمک کرده‌اند.

  آمریکا در سوریه نیز سعی کرده است با جذب شبه نظامیان محلی از کردها و عرب‌های سوری، طرح‌های خود را برای بازپس‌گیری مقر داعش در الرقه پیش ببرد.

  برخی از مقامات نظامی امریکا یک سری اقدامات بالقوه را برای تیم امنیت ملی ترامپ و ماتیس بررسی کردند که به گزارش واشنگتن‌پست، افزایش مستشاران نظامی در عراق و سوریه ازجمله این طرح‌های احتمالی بوده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران