.
.
.

نیروهای عراقی به مسجد محل سخنرانی ابوبکر البغدادی نزدیک شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نیروهای عراقی به نزدیکی مسجد النوری در غرب موصل رسیدند؛ مسجدی که ابوبکر البغدادی رهبر گروه داعش، برای نخستین بار با حضوری عمومی در ژوئیه سال 2014، خطبه مشهور خود را ایراد کرد.

نیروهای عراقی پیشروی‌های بیشتری در جنوب غرب موصل کسب کردند. به گزارش خبرگزاری‌ها، یک مقام مسئول آمریکایی گفت که داعش در موصل از هرج و مرج در صفوف نیروهای خود رنج می‌برد. همچنین شبه‌نظامیان این گروه هماهنگی میان خود را از دست داده‌اند.

از سویی سرلشکر شاکر جودت فرمانده پلیس فدرال عراق گفت که نیروهایش موانع و ایست‌هایی برای حمایت از نیروهای خود ایجاد کرده‌اند. همچنین بازرسی محله‌های الدواسه، الدندان و العکیدات برای پاکسازی این مناطق از شبه‌نظامیان پنهان شده و بمب‌های احتمالی کار گذاشته شده به منظور ادامه پیشروی، آغاز شده است.

این دستاورد پس از پیشروی 300 متری نیروهای عراقی در بخش قدیمی شهر موصل حاصل شده است. این بخش در کنار مجتمع ساختمان‌های دولتی موصل قرار دارد که به کنترل نیروهای عراقی درآمده است.

سرلشکر شاکر جودت در این باره گفت: «عملیات باز پس گیری مجتمع دولتی در قلب موصل به کشته شدن دستکم 139 داعشی، انهدام 19 خودروی بمب‌گذاری شده و انهدام 29 موضع توپخانه و تک تیرانداز و 6 تیربار ضد هوایی انجامید».

از سویی سرلشکر معن السعدی فرمانده گروهان دوم نیروهای نخبه دستگاه مبارزه با تروریسم عراق گفت که نیروهای این دستگاه به سمت سه محله در بخش غربی موصل پیشروی می‌کنند.

السعدی افزود: «نیروهای دستگاه مبارزه با تروریسم به سمت محله‌های الشهدا، المنصور و المعلمین پیشروی می‌کنند».

دولت عراق 17 اکتبر گذشته، آغاز عملیات آزاد سازی استان نینوا به مرکزیت شهر موصل را از شبه‌نظامیان داعش اعلام کرد. نیروهای ائتلاف بین‌الملل به رهبری آمریکا از نیروهای عراقی در این عملیات پشتیبانی می‌کنند.