.
.
.

امارات: کشورهای شورای همکاری خلیج رویکردی واقع‌بینانه نسبت به تهران دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دکتر انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی گفت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج رویکردی واقع‌بینانه در ارتباط با ایران دارند.

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام)، دکتر قرقاش، که سه‌شنبه 7 مارس در شورای اتحادیه عرب در قاهره سخنرانی می‌کرد، از نقش برجسته کویت قدردانی کرد و گفت رویکرد واقع‌بینانه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج نسبت به ایران بر اساس عدم مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر استوار است.

او انقلاب ایران را یک موضوع داخلی ایران دانست که قابل صادر کردن به کشورهای عربی نیست و پذیرش این اصل که اساس ملیت بر شهروندی و نه فرقه‌گرایی گذاشته شده، تاکید کرد.

قرقاش گفت: «این پایه روابط جمعی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج است و تا زمانی که تهران با آن موافقت نکند، کشوری با نقشه‌های مداخله‌جویانه و توسعه طلبانه به حساب می‌آید که قصد برهم زدن ثبات و امنیت کشورهای عربی را دارد».

او افزود: «مهم است که موضوع زیرپا گذاشتن امنیت و ثبات کشورهای عربی از سوی ایران در شورای اتحادیه عرب مطرح شود و این گواهی بر بحران‌های موجود در کشورهای سوریه، یمن و بحرین است. این برای ما قابل قبول نیست که کشوری ادعا کند کنترل 4 یا 5 پایتخت عربی را در اختیار دارد».

دکتر قرقاش، ریاست هیات کشور امارات در شورای اتحادیه عرب را برعهده دارد که شامل سفیر امارات در قاهره، معاون وزیر خارجه امارات و دیگر مقامات عالی‌رتبه اماراتی است.