.
.
.

نخست وزیر مالزی در مصاحبه با العربیه: سفر ملک سلمان به کشورمان یک سفر تاریخی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد نجیب عبدالرزاق، نخست وزیر مالزی در گفتگو با شبکه "العربیة" ضمن استقبال از سفر پادشاهی سعودی و خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز به این کشور، این سفر را یک "سفر تاریخی" توصیف کرد.

نجیب عبدالرزاق در این گفتگو تاکید کرد که سفر پادشاهی سعودی دستاوردهای زیادی در زمینه‌های امنیتی، سرمایه‌گذاری و اقتصادی داشته است. علاوه بر همه توافقات صورت گرفته، قرارداد همکاری شرکت‌های آرامکو و پتروناس یکی از مهم‌ترین ره‌آوردهای این سفر تاریخی است.

نخست وزیر مالزی حجم فعلی مبادلات تجاری کشورش و کشورهای شورای همکاری خلیج را حدود 11 میلیارد دلار اعلام کرد و برای بهبود شرایط و افزایش سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی میان مالزی و پادشاهی سعودی در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرد.

او همچنین گفت با توجه به اینکه کشور‌های ژاپن و کره تجربیات موفقیت‌آمیز قابل توجهی در دهه‌های هفتاد و هشتاد میلادی داشته‌اند، مالزی از تجربیات این دو کشور در زمینه پیشرفت اقتصادی سود جسته است و هیات‌های مختلفی را به ژاپن و کره اعزام کرده تا تجربیات آنها را به مالزی انتقال داده و از پیشرفت‌های آنها در مسیر پیشرفت کشور سود ببرند.

نخست وزیر مالزی ضمن تاکید بر این نکته که کشورش به تنهایی نمی‌تواند با تروریسم جهانی مبارزه کند، در زمینه مبارزه با تروریسم نیز از همکاری با کشورهایی که دارای "نقطه نظر مشترک" خبر داد و بر ضرورت همکاری‌های بین‌المللی برای مبارزه با تروریسم جهانی و از جمله داعش تاکید کرد.

نجیب عبدالرزاق درباره نتایج تحقیقات مرتبط با پرونده ترور برادر ناتنی رهبر کره شمالی در فرودگاه کوالالامپور نیز گفت: ماده سمی که در این ترور به کار رفته، شناسایی شده است. این ماده که گاز اعصاب وی‌ایکس است یک سلاح شیمیایی مرگبار است که ضمن تسلیحات کشتار جمعی رده‌بندی شده است. مالزی این موضوع را با جدیت پیگیری کرده و خواهان روشن شدن حقیقت و محاکمه عاملان این اتفاق است.

مشروح گفتگوی محمد نجیب عبدالرزاق، نخست وزیر مالزی با شبکه "العربیة" در ذیل می‌آید:

جناب آقای نخست وزیر، سفر پادشاه سعودی، ملک سلمان بن عبدالعزیز به مالزی چه نتایجی در زمینه همکاری‌های دوجانبه در پی دارد؟

خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز سفر رسمی خود به مالزی را به پایان برد. از آنجا که مالزی اولین کشوری در جنوب شرق آسیا و در کل آسیا است که ملک سلمان بن عبدالعزیز به آن سفر کرده، این سفر یک سفر تاریخی به شمار می‌رود. این سفر نتایج و مفاهیم عمیقی در پی داشت، نتایجی که همه مالزیایی‌ها مدتها در انتظار آن بودند. با توجه به روابط برادرانه ویژه‌ای که مالزی را دیرزمانی است با پادشاهی سعودی پیوند زده و همچنین همکاری‌های امنیتی دو کشور و روابط دو ملت سعودی و مالزی، سفر پادشاهی سعودی به مالزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. مراسم امضای قرارداد بین دو شرکت آرامکو و پتروناس، نقطه عطف این سفر به شمار می‌رود. به طور خلاصه این سفر دستاوردهای مهمی در پی داشت.

شما در این سفر از پادشاه سعودی اسقبال کرده و همراه او بودید و با او عکس سلفی گرفتید. ویژگی‌های رهبری را در ملک سلمان چگونه دیدید؟

در این سفر بیشتر با ملک سلمان آشنا شدم. وقت زیادی را با او گذراندم و او را فردی با جاذبه، مهربان و بسیار دانا یافتم که معلومات تاریخی زیادی دارد و علاقه‌ زیادی برای ترغیب به همکاری دارد. من برای این نقش رهبری ملک سلمان احترام ویژه‌ای قائلم. من ریسک کرده و از او درخواست سلفی کردم ولی در کمال شگفتی، او در خواست مرا پذیرفت. من این سلفی را گرفتم و با خودم اندیشیدم این فرصتی است برای نشان دادن ملک سلمان از زاویه‌ای دیگر، زاویه‌ای که نشان می‌دهد او درواقع فرد بسیار مهربانی است، زاویه‌ای که بعد انسانی پادشاه سعودی را نشان می‌دهد؛ بعدی که معمولا هنگام پای‌بندی به پروتوکل‌های دیدارهای رسمی، کمتر دیده می‌شود. من در واقع با انتشار این عکس روی توئیتر ریسک کردم ولی این تصویر با استقبال و بازخورد شگفت‌انگیزی در مالزی و پادشاهی سعودی مواجه شد.

حجم همکاری‌های مالزی و کشورهای شورای همکاری خلیج چقدر است؟

حجم تقریبی مبادلات تجاری مالزی و کشورهای شورای همکاری خلیج حدود 45 میلیارد رینگیت، تقریبا معادل 11 میلیارد دلار است. امارات متحده عربی در جایگاه اول مبادلات تجاری مالزی و کشورهای خلیج است و پس از امارات، پادشاهی سعودی در جایگاه دوم قرار دارد. من باور دارم که روابط اقتصادی و تجاری و همچنین سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی میان دو کشور پس از سفر ملک سلمان به مالزی و به ویژه پس از قرارداد آرامکو-پتروناس بیشتر خواهد شد. علاوه بر این، در این سفر تفاهم‌نامه‌های همکاری‌های دوجانبه متعددی میان شرکت‌های بخش خصوصی امضا شد. حجم این تفاهم‌نامه‌ها بالغ بر 9 میلیارد رینگیت است. این دلیل روشنی بر خواست دو طرف برای افزایش همکاری‌های و استحکام روابط اقتصادی دو کشور است.

برخی مالزی را به عنوان یک الگوی موفق در زمینه مدیریت و رشد توصیف می‌کنند. رمز موفقیت مالزی چه بوده است؟

جایگاهی که ما اینک به آن رسیده‌ایم، شایسته مورد مطالعه قرار گرفتن است. زمانی که در سال 2009 به عنوان نخست‌وزیر مالزی انتخاب شدم، یکی از چالش‌هایی که کشور با آن مواجه بود، افتادن در دام آنچه با نام "دام کشورهای با درآمد متوسط" از آن یاد می‌شود، بود. به همین دلیل ما نیازمند یک الگوی اقتصادی بودیم که ما را از این دام برهاند و از ما کشوری با درآمد بالا بسازد، کشوری با اقتصادی پیشرفته. برنامه‌ای تحول ملی که شامل دو بخش اقتصاد و حکومت بود را ارائه دادم و توقف و یکنواختی موجود را قبول نکردیم. ما نیاز داشتیم جرات به خرج داده و با شجاعت گام‌های پیش‌رو را برداریم، زیرا کسی که می‌خواهد ملتی را متحول کند، باید آمادگی انجام تغییرات و تحولات مورد نظر را داشته باشد و این دقیقا همان کاری است که ما کردیم. ما نیازهای زیرساخت‌های اقتصادی را درک کردیم و یک نقشه برای این موضوع انتخاب کردیم. ما اجرای این نقشه کامل را آغاز کردیم و این نقشه نتایجی را که امروز می‌بینیم به همراه داشت. برای مثال در سال 2009 مالزی 41% به نفت متکی بود. در واقع 41% درآمدهای دولت از نفت بود ولی امروز این رقم به 41% رسیده است. ما اگر اینکار را نمی‌کردیم با مشکلات زیادی که در نتیجه کاهش ناگهانی قیمت‌های نفت رخ داد، مواجه می‌بودیم و درآمدهای حکومت که متکی بر نفت بود با مشکل مواجه می‌شد. علاوه بر این، ما با هوشمندسازی حمایت‌های دولتی، روی کالاها و خدمات مالیات وضع کردیم. اینها گام‌های ضروری بود که با استقبال عمومی مواجه نشد و انتقادات زیادی در پی داشت، لیکن ما روی موضع خود در این زمینه اصرار کردیم و امروز نتایج اقداماتی را که چند سال پیش انجام دادیم، می‌بینیم.

آیا همکاری بین مالزی و نمونه‌های مشابه در جهان عرب وجود دارد؟

بلی حتما، همکاری‌های دوجانبه منظمی وجود دارد. زمانی که به عنوان نخست وزیر انتخاب شدم، سازمانی تحت عنوان "ماندو" تاسیس کردم. وظیفه این سازمانِ متشکل از بخش خصوصی و عمومی، نظارت بر برنامه تحول مالزی است. اعضای این سازمان به کشورهای مختلف از جمله کشوریهای شورای همکاری و کشورهای آفریقایی سفر کرده و تجربیات مالزی را به آنها منتقل کردند. برخی اقداماتی که پادشاهی سعودی در حال انجام آن است، همان کارهایی است که ما ضمن برنامه تحول مالزی انجام دادیم. برقراری مالیات روی کالاها و خدمات و همچنین هوشمندسازی کمک‌های دولتی و کمک‌های مالی مستقیم از جمله این اقدامات هستند.

برای موفقیت در این زمینه، چقدر از ژاپن الگو گرفتید؟

ما در ابتدای برنامه تحول مالزی از تجربه آنها بهره بردیم و سپس از دو نمونه ژاپن و کره الگو گرفتیم، زیرا که این دو کشور، دو تجربه موفقیت‌آمیز در دهه‌های هفتاد و هشتاد قرن میلادی گذشته بودند و دیگر کشورها باید از آنها الگو بگیرند. ما از این دو کشور یاد گرفتیم و از برخی کارهای آنها نمونه‌برداری کردیم. ما روی سیاست‌های اقتصادی و اخلاق کاری آنها تمرکز کردیم و تعداد زیادی از دانشجویان را به ژاپن و کرده اعزام کردیم تا در دانشگاه‌های آنها درس خواند و اخلاق کاری ژاپنی‌ها را بیاموزند. می‌توانم بگویم این کار به ما در رشد مالزی کمک کرد، لیکن موضوع تنها اجرای سیاست‌های اقتصادی نبوده است؛ ما دلایل و عوامل دیگری داریم که باعث پیشرفت کشورمان شدند.

آیا کماکان دانشجویان مالزیایی را به ژاپن اعزام می‌کنید؟

بلی، کماکان دانشجویانمان را به ژاپن و کره و همچنین تقریبا همه نقاط جهان اعزام می‌کنیم.

تنوع دینی و نژادی مالزی، چه اندازه در موفقیت اقتصادی این کشور نقش داشت؟

آنگونه که می‌دانید، جامعه مالزی دارای تنوع بسیار زیادی است؛ جامعه‌ای با نژادها، فرهنگ‌ها و ادیان مختلف. ما توانستیم به عنوان یک ملت کامل، به موفقیت دست یابیم. طبیعی است که با چالش‌هایی روبرو باشیم لیکن ما در زمان روی کار آمدن من به عنوان نخست وزیر، روی نقاط قوت هر مجموعه نژادی تمرکز کرده و سیاست‌هایی مناسب ایجاد وحدت ملی بر مبنای مفهوم "مالزی متحد" اتخاذ کردیم تا ارزش‌های اصلی احساس وفاداری و همکاری را تقویت کنیم. در زمان استقلال مالزی، برخی خیلی خوشبین نبودند که بتوانیم به عنوان یک ملت موفقیتی کسبی کنیم، لیکن ما به منتقدانمان ثابت کردیم که اشتباه می‌کنند.

آیا جوامع برای موفقیت نیاز دارند که متنوع باشند؟

تنوع مزایایی دارد، لیکن چالش‌های نیز ممکن است داشته باشد. مهم‌ترین این چالش‌ها جلوگیری از اختلافات داخلی میان گروه‌های نژادی است. ما در این زمینه بسیار موفقیت‌آمیز عمل کردیم. البته آنچه مهم است این است که بتوانیم به عنوان یک گروه متحد گامی به جلو برداریم. این آن چیزی است که باید روی آن کار کنیم. من می‌دانم علیرغم صلح و آرامشی که از آن بهره می‌بریم، نیاز است برای تقویت ادغام ملی و وحدت ملی تلاش کنیم.

جناب نخست وزیر، شما آمار فقر در مالزی را به کمتر از یک‌درصد کاهش دادید. چگونه توانستید این کار را انجام دهید؟

در واقع اعداد جالب‌تر از این هستند. زمانی که مالزی استقلال خود را به دست آورد، آمار فقر در کشور بیش از 60% بود و در سال 2015 این عدد به 0.06% رسید. فقر به شکل واضحی در کشور کاهش یافت و این نتیجه تمرکز ما روی تحقق توسعه به شرطی که این توسعه مشروط به تحقق عدل باشد، بوده است. باید تضمین کنیم که توسعه کشور متوازن بودن و همه افراد از آن بهره می‌برند، بدون اینکه کسی به حاشیه رود.

شما همچنین توانستید با بیکاری مقابله کرده و آمار بیکاری را به کمترین حد برسانید. رمز موفقیت شما در این زمینه چه بوده است؟

در حقیقت [این موضوع] برای تحقق رشد و ترغیب سرمایه‌گذاری ضروری است. ما آنگونه که گفتیم، درک کردیم که بخش خصوصی باید موتور محرکه توسعه باشد و این موضوع از طریق سرمایه‌گذاری میان بخش‌های خصوصی و عمومی قابل تحقق است. در گذشته بخش عمومی زمام امور را در دست داشت، لیکن در برنامه تحول مالزی و سیاست‌هایی که از سال 2009 در پیش گرفتیم، وظیفه موتور محرکه رشد و توسعه را به بخش خصوصی سپردیم. وجود بخش خصوصی فعالی و سرمایه‌گذاری‌های خارجی مستقیم، می‌تواند فرصت‌های شغلی ایجاد کند. روی ایجاد فرصت‌های شغلی که دستمزدهای بالایی بدهند و دارندگان آنها را یک درآمد بالا بهره‌مند کنند، تاکید کردیم. ما علاقه‌ای به ایجاد فرصت‌های شغلی که مهارت‌های اندکی نیاز داشته باشد، نداشتیم، زیار این امر موجب کاهش درآمد می‌شد. ما از طریق تمرکز روی فرصت‌های شغلی که درآمد بالایی خلق می‌کنند، توانستیم سطح درآمد را افزایش دهیم.

مالزی چگونه توانست خودش را از حملات تروریستی در امان بدارد؟

ما یک موضع کاملا جدی در پیش گرفتیم. این موضع تقدیم هرگونه امتیازات، عقب‌نشینی و مدارا در مقابل هر شکلی از تندروی و تروریسم را منع می‌کند. برخی اقداماتی که ما در این زمینه انجام دادیم، زمینه دستگیری افراد تندرو و تحویل آنها به دادگاه را قبل از آنکه هر گونه عمل تروریستی بکنند، فراهم کرد. باور دارم منتظر ماندن برای وقوع یک عمل تروریستی، می‌تواند کشته و زخمی شدن بسیاری از افراد را در پی داشته باشد. علاوه بر اینکه محکومیت این افراد نیاز به ارائه شواهدی داشت که نشان می‌داد آنها در شرف انجام یک عمل تروریستی هستند. بدین گونه ما توانستیم به جز در یک مورد، با موفقیت مانع از هرگونه عملیات تروریستی در مالزی شویم. در مالزی اتفاقات تروریستی قابل توجه رخ نمی‌دهد، زیرا که به سادگی، ما سیاست‌های پیشگیرانه اتخاذ کرده‌ایم.

منظور شما کدام مورد تروریستی است؟

منظور من پرتاب یک نارنجک دستی در یک باشگاه شبانه بود. این حادثه کشته‌ای در پی نداشت و تنها چند نفر دچار جراحات سطحی شدند. ما در این زمینه 270 نفر را که به ایدئولوژی داعش روی آورده بودند دستگیر کردیم و این اشخاص دیگر قادر به انجام هیچ عمل تروریستی نیستند.

جناب نخست وزیر، شما در مبارزه با تروریسم چه نقشی دارید؟

ما به شکل مستحکمی با کشورهایی که با ما دارای "نقطه نظر مشترک" هستند، همکاری می‌کنیم. برای نمونه همکاری بسیاری خوبی بین سازمان‌های اطلاعاتی برای تبادل داده‌های امنیتی و مداخله در زمان مناسب وجود دارد. ما همچنین در منطقه، در روند صلح در جنوب فیلیپین مشارکت کرده و مالزی نقش راهبردی در این زمینه دارد. ما همچنین به دولت و ملت تایلند برای برقراری صلح در جنوب این کشور کمک می‌کنیم. در خارج از منطقه نیز با کشورهای دیگر همکاری می‌کنیم. برای نمونه تعدادی پیکارجوی مالزی میان نیروهای داعش وجود دارد که در سوریه و عراق می‌جنگند. کشور من به تنهایی قادر به مقابله با تروریسم جهانی نیست، زیرا که این موضوع همکاری همه دولت‌ها را می‌طلبد.

جناب نخست وزیر، نتایج تحقیقات درباره ترور برادر ناتنی رهبر کره شمالی در فرودگاه کوالالامپور به کجا رسید؟

آنگونه که می‌دانید ما توانستیم ماده‌ای که [در این عملیات] استفاده شده را مشخص کنیم. این ماده گاز اعصاب وی‌ایکس است و به عنوانی یک سلاح شمیایی در رده تسلیحات کشتار جمعی رده‌بندی شده است. ما باید برای تایید هویت متوفی آزمایش آران‌ای (Ribonucleic acid) انجام دهیم. این یک اقدام روتین است و ما منتظر دریافت نمونه‌های دی‌ان‌ای هستیم تا هویت جسد مشخص شود. به همین دلیل تا زمانی که هویت متوفی یا قربانی کاملا تایید نشود، نمی‌توانیم جسد او را تحویل دهیم. باید بگویم این حادثه در مالزی رخ داد و ماده مورد استفاده یک سلاح شیمیایی کاملا خطرناک است که به هیچ وجه نباید مورد استفاده قرار گیرد، زیرا که اگر در حجم بیشتری استفاده می‌شد می‌توانست نه تنها یک نفر بلکه افراد زیادی را بکشد. به همین دلیل ما باید در این‌باره موضع کاملا جدی اتخاذ کنیم. ما برای یافتن حقیقت و محاکمه عاملان کاملا جدی هستیم.