.
.
.

اردوغان برخورد دولت آلمان را با رفتار دوره نازی‌ها تشبیه کرد

در واکنش به لغو مجوز دو تجمع برای هواداران اردوغان در آلمان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شامگاه یکشنبه 5 مارس طی اظهاراتی دولت آلمان را به برخورد فاشیستی متهم کرد و گفت برخورد دولت آلمان ما را به یاده دوره نازی می اندازد.

اردوغان که در جمع هواداران خود در سالن یحیی بیاتلی در استانبول سخنرانی می کردگفت:« فکر می کردم که نازیسم در آلمان به پایان رسیده، اما می بینم که ادامه دارد. اگر به دموکراسی معتقدید وزیر ما می تواند هم با همتایش دیدار و هم می تواند در نشست دیگری شرکت کند. چرا ناراحت می شوید؟».

سخنان اردوغان در واکنش به لغو برنامه‌های برخی از وزرای و سیاستمداران ترک در آلمان که برای جلب حمایت 1.2 میلیون شهروند آلمانی ترک تبار از اردوغان تجمعی را تشکیل داده بودند، ایراد شده است . این تجمع از سوی دولت آلمان منع شد.

از سوی دیگر معاون رئیس حزب اتحاد دموکرات مسیحی که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ریاست این حزب را به عهده دارد، با انتقاد از رجب طیب اردوغان گفت:« رئيس جمهوری ترکیه مانند یک کودک «لجباز» که از آنچه انجام می دهد غافل است، با مسائل برخورد می‌کند».

در همین حال آندریاس شوور، دبیر کل حزب همبستگی اجتماعی مسیحی شرکت که با حزب حاکم آلمان در ائتلاف است، اردوغان را به دیکتاتوری مستبد توصیف کرد و از او خواست از آلمان عذرخواهی کند.

مقامات آلمانی هفته گذشته، مجوز دو کنفرانس در شهرهای این کشور که قرار بود شماری از وزرای ترکیه برای جلب حمایت 1.2 میلیون ترک در آلمان از برنامه تعدیل قانون اساسی ترکیه سخنرانی کنند، را لغو کرد.

سخنرانان از جمله وزیر اقتصاد ترکیه که اغلب از طرفداران حزب توسعه و عدالت حاکم در ترکیه بودند تصمیم داشتند که ترک‌های مقیم آلمان را به رای دادن به نفع اردوغان برای تعدیل قانون اساسی تشویق کنند.

تعدیل قانون اساسی در ترکیه اختیارات رئیس جمهوری ترکیه را بیشتر خواهد کرد. رجب طیب اردوغان گفته بود.

ترکیه یک ماه پیش یک خبرنگار آلمانی ترک تبار را بازداشت کرد بازداشت این خبرنگار خشم عمومی آلمانی‌ها را برانگیخت.

به گزارش خبرگزاری آناتولی اردوغان در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت:« اکنون می بینیم مقامات هلندی نیز مانند مقامات آلمانی اقدام می کنند. این ها با اراده خود حرکت نمی کنند. فکر می کنند که رجب طیب اردوغان به آلمان سفر خواهد کرد. من اگر بخواهم همین فردا می آیم. اگر هم اجازه ورود و یا سخنرانی ندهید، من جهان را به پا می خیزانم».

وی افزود:«از این جا به دولت آلمان و تمام کسانی که در سراسر جهان به دموکراسی معتقدند خطاب می کنم؛ اگر در راه آزادی تلاش می کنیم و از آزادی اندیشه ناراحت نیستیم و به دموکراسی یقین داریم، کسی نمی تواند راه ما را مسدود کند».

اردوغان اظهار داشت:« خوب می دانیم که شهرهای اروپا چگونه و چطور مأمن تروریست های متواری از ترکیه شده اند. از جمع آوری 100 میلیون یورو توسط این کشورها با تهدید و جبری که گروه های تروریستی با آن آشنایی دارند، آگاهی داریم. همچنین همه شاهد آغوش باز این کشورها به گروه تروریستی فتو شدیم».

رئیس جمهوری ترکیه با تشویق مردم به شرکت در رفراندم تعدیل قانون اساسی گفت:« 16آوریل، خیلی مهم و روز اصلاحات است. اصلاحاتی که در نحوه اداری و سیستم رخ خواهد داد، اما در آن چیزی به عنوان تغییر نظام وجود ندارد. پس از 16 آوریل، اگر در مجلس مسئله اعدام مطرح و این مجازات بازگردد، آن را تایید خواهم کرد. برداران، برای من اهمیتی ندارد «جورج»، «هانس»، «کاترینا» چه گفته اند، برای من مهم این است که «احمد»، «محمد»، «عایشه»، «فاطمه» و خداوند چه می گویند».

اردوغان اظهار داشت:«تمامی قاتلان گروه تروریستی داعش که دست هایشان به خون مردم آنکارا، غازی عنتب و استانبول آلوده شده بود را از مرزهایمان پاکسازی کردیم. به حساب خائنان گروه تروریستی فتو که در 15 جولای موجب شهادت 249 تن از فرزندان وطن و زخمی شدن 2 هزار و 193 تن شده بودند، در چارچوب قانون رسیدگی می کنیم. اکنون محاکمه این خائنان آغاز و اعترافات آن ها نیز شروع شده است. این اعتراف ها میزان بزرگی خیانت به کشور را نشان می دهد. در تاریخ ترکیه چنین خیانتی ثبت نشده است. مبارزه با گروه تروریستی فتو، یکی از مبارزات مهم و حیاتی ترکیه در سال های اخیر به شمار می آید».