.
.
.

حمایت مجدد روسیه از اسد و تعیین «یکجانبه» تاریخ برگزاری کنفرانس ژنو۵

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اگر چه دور چهارم گفت‌وگوهای ژنو بی‌حاصل نبود و دستکم طی آن دستور کار مذاکرات دور بعدی مشخص شد، اما استفان دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه از اعلام تاریخ دقیق دور بعدی براگزاری گفت‌وگوها خودداری کرد و روز جمعه تنها به این گفته بسنده کرد که در ماه جاری برگزار خواهد شد.

با این همه به نظر می‌رسد که روسیه از دی‌میستورا پیشی گرفته و به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، به نقل از دیپلمات‌های غربی، این کشور تاریخ ۲۰ مارس را برای آغاز دور بعدی مذاکرات اعلام کرده است.

این منابع گفتند بزرگترین دستاورد ژنو۴ توافق هیات عالی مخالفان بر سر ۴ محور اصلی (حکومت، قانون اساسی، انتخابات و تروریسم) برای مذاکره در دور بعدی موافقت کردند.

اما هنوز موضع رژیم سوریه در قبال مذاکرات روشن نیست، و بشار جعفری، نماینده این رژیم در ژنو۴ روز شنبه در یک نشست خبری بار دیگر خواستار حضور «هیات متحد مخالفان» در این گفت‌وگوها شد.

«حمایت از اسد»

از سوی دیگر میخاییل باگدانف، نماینده ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، در خاورمیانه و شمال آفریقا، بر پیگیری معیارهای بین‌المللی برای حل مسائل منطقه‌ای تاکید کرد. او در گفت‌وگو با روزنامه «الحیات» هشدار داد در صورتی که تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران منطقه با شکست روبه‌رو شود، منطقه تجزیه خواهد شد.

او گفت روسیه از یک دولت غیرمذهبی که حاصل انتخابات آزاد در داخل و خارج سوریه و تحت نظارت سازمان ملل متحد باشد حمایت می‌کند. او گفت مسکو با گذاشتن شرط و از جمله شرط کناره‌گیری بشار اسد از قدرت مخالف است و هرگونه انتقال قدرت در آن کشور باید متکی بر قانون اساسی و معیارهای حقوقی باشد.