.
.
.

تصویری...آخرین تحولات نبرد موصل؛ ارتش عراق وارد مرکز شهر می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ارتش عراق بامداد روز یکشنبه، 5 مارس 2017 منطقه «الدواسه» واقع در مرکز موصل را مورد هجوم قرار داده و به سوی مرکز شهر موصل پیشروی کرد.

«الدواسه» که از نظر استراتژیکی به منطقه طلایی معروف است، در قلب موصل واقع شده و همه ساختمان‌های مهم دولتی، از قبیل ساختمان‌های شورای استان نینوا، مقر پلیس، مسجد بزرگ نوری یا جامع الحدباء که رهبر داعش اولین سخنرانی خود را پس از اشغال موصل در آن ایراد کرد، در این منطقه واقع شده است.

نیروهای عراقی روز شنبه حمله را آغاز کردند اما به دلیل مین گذاری‌ها وعملیات انتحاری پی در پی اعضای داعش پیشروی به داخل مرکز شهر به تاخیر افتاد. اما امروز با کاهش تعداد انتحاری‌های داعش پیشروی نیروها به سوی شهر میسر شد.

در همین حال سرلشکر رائد شاکر جودت، فرمانده کل پلیس فدرال عراق، به گزارشگر العربیه، گفت:«نیروهای پلیس عراق با پوشش آتش سنگین توپخانه‌ای ارتش توانست بخشی از ساختمان‌های دولتی در مرکز موصل را از چنگ گروه تروریستی داعش آزاد کند.

وی افزود:«نیروهای عراقی همچنین کوی «النبی شیت» را آزاد کرده و در عمق 300 متری مرکز این کوی استراتژیک نفوذ کردند».

جودت گفت:«نیروهای پلیس هم‌اکنون در فاصله 150 متر از ساختمان‌های دولتی قرار دارند و همه منطقه را محاصره کرده‌اند.

انتحاری‌ها و خودروهای بمبگذاری‌شده داعش

گفتنی است که روز شنبه شبه نظامیان داعش حمله‌ای را با خودروهای هدایت شده بوسیله افراد انتحاری علیه خط مقدم نیروهای عراقی آغاز کردند. این هجوم با کشته شدن چند انتحاری اما این هجوم پس از کشته شدن نیروهای انتحاری داعش با شکست مواجه شد.

ژنرال جودت گفت:«نیروهای پلیس فدرال 10 انتحاری مهاجم را به قتل رسانده و 5 کامیون بمبگذاری شده را نیز منهدم کردند».

فرمانده پلیس فدرال عراق اظهار داشت :«شبه نظامیان داعش از تاکتیک حملات غافلگیرانه با انتحاری‌های این گروه را بکار گرفته اند اما نیروهای پلیس و ارتش عراق وسایل و راههای نابودی این مهاجمان را بکار گرفته و آنها را قبل از رسیدن به هدف نابود می کنند.

دشواری‌ها و مشکلات جنگ در مرکز شهر موصل

در همین حال، ژنرال ریک اوریبه معاون فرمانده نیروی زمینی ائتلاف بین المللی ضد تروریسم به رهبری آمریکا در روز شنبه تاکید کرد که برغم سختی‌های جنگ در مناطق مسکونی اما نیروهای عراقی با برنامه و طرحی کامل برای بازگرداندن شهرستان موصل از داعش در حال پیشروی هستند..

معاون فرمانده نیروی زمینی گفت:«با پیشروی نیروهای عراقی به سوی مرکز شهر جنگ و درگیری شدیدتر خواهد شد و به دلیل دشواری شرایط در مناطق مسکونی داخل شهر که نیروهای عراقی با آن مواجه می شوند، وضعیت نبرد بسیار دشوار خواهد بود.

وی افزود:«هنوز تعداد زیادی از شبه نظامیان داعش در مرکز شهر موصل باقی هستند .این افراد هنوز قادرند از مواضع خود دفاع کنند. مسئله جنگ در این شهر را پیچیده تر می‌کند».