.
.
.

هنرمندان فلسطینی می‌جنگند و می‌خوانند

قاسم منصور آل‌کثیر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یعقوب شاهین، خواننده توانای فلسطینی توانست برگزیده چهارمین برنامه عرب آیدل Arab Idol شود و بعد از محمد عساف به‌عنوان دومین فلسطینی این جایزه را به خانه برد. مسابقه موسیقی عرب آیدل که چهارمین دوره خود را برگزار کرد، درمرحله نهایی با رقابت دو خواننده فلسطینی و یک هنرمند یمنی برگزار شد.

یعقوب شاهین از بیت لحم، امیر دندن از روستای مجد الکروم و عمارمحمد از یمن مثلث طلایی این رقابت را تشکیل دادند. درنهایت پس از رقابت نفسگیر، یعقوب شاهین از بیت لحم توانست نظر داوران مسابقه را به خود جذب کند و برگزیده چهارمین دوره عرب آیدل شود. شاهین پس از موفقیتش به «محبوب العرب» معروف شد. او توانست تأیید هیأت داوران را بگیرد و باعث شد میلیون‌ها نفر برای پیروزی او درسراسر جهان جشن بگیرند. شاهین در ایران نیز طرفداران بسیاری خصوصا در بین همزبانان عرب ایرانی پیدا کرد. او هدیه‌اش را به صورت نمادین به سرزمین اشغالی‌اش فلسطین اهدا کرد و گفت: «این هدیه به سرزمینی تعلق دارد که سال‌ها با مشکلات سیاسی و اجتماعی دست‌وپنجه نرم می‌کند.» شاهین از اهالی بیت لحم فلسطین و رقیبش امیر دندن از روستای مجد الکروم الجلیل بود که هر دو ازکشور فلسطین و در این مدت به «أولاد البلد» یعنی فرزندان میهن مشهور شده بودند.

در این مسابقه اهالی روستای مجد الکروم در الجلیل نیز در زمین ورزشی روستایشان جمع شده و به صورت زنده برنامه عرب آیدل را مشاهده و فرزند روستایشان را تشویق می‌کردند.

یعقوب در ‌سال ١٩٩٢ در بیت لحم به دنیا آمد و در ‌سال ٢٠٠٥ لقب «نجم فلسطين» را گرفت. همچنین در ‌سال ٢٠١٢ مقام اول در برنامه استعدادهای فلسطینی (نيو ستار) را کسب و لَقب «الفلسطيني نيو ستار» را به خود اختصاص داده بود. او علاقه شدیدی به هنر موسیقیدان بزرگ مصري محمد عبدالوهاب دارد. یعقوب دارای دکترای مهندسی از دانشگاه فلسطین است و پس از آن، تحصیلات خود را در آکادمی موسیقی ادوارد سعید در فلسطین، به‌طور تخصصی در خوانندگی و نوازندگی عود ادامه داد. روستای مجد الکروم در الجلیل یکی از روستاهای فلسطینی‌نشین است که ٥٣‌ درصد خاک آن برای احداث یک شهرک یهودی‌نشین مصادره شد و از ٢٠‌سال پیش تاکنون رژیم صهیونیستی هیچ مجوزی برای توسعه این روستا صادر نکرده است، به همین دلیل بسیاری از ساکنان روستا به‌ دلیل افزایش جمعیت و گسترش خانواده‌های خود، منازلی را بدون مجوز احداث کرده‌اند. بیت ‌لحم نیز شهری در قسمت فرمانداری بیت لحم در کرانه باختری تحت حکومت خودمختار فلسطینی است که قطب مرکزی فرهنگ و صنایع جهانگردی فلسطین به‌شمار می‌رود. پیش از این محمد عساف از فلسطین نیز برگزیده دومین مسابقه عرب آیدل شده بود. عساف ٢٢ساله متولد ١٠ سپتامبر ١٩٨٩ ميلادي است. او كه يك مهاجر از غزه بود، قبلا ضمن حمايت از اعتصاب غذايي زندانيان فلسطيني در بند اسراييل به مقامات امنيتي حماس گفته بود ما براي فلسطين جنگ مي‌كنيم، اما در عین حال مي‌توانيم هم بخوانيم. محمد عساف پس از برنده‌شدن در دومین مسابقه عرب آیدل ازسوي سازمان ملل به‌عنوان نخستين سفير حسن‌نيت جوانان اردوگاه‌هاي پناهندگان فلسطيني در مناطق و كشورهاي همسايه انتخاب شد.

منبع:روزنامه شهروند

رفع مسئولیت: مقالات منتشر شده، تنها نظر نویسندگان خود را منعکس می‌کنند.