.
.
.

فاصله اقتصادی ایران و سعودی در 40 سال آینده هفت برابر خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک تحلیلگر ایرانی با محاسبه روند رشد اقتصادی دو کشور ایران و پادشاهی سعودی، از هفت برابر شدن اختلاف درآمد سرانه دو کشور در سال 2057 خبر داد.

به گزارش عصر ایران، جعفر محمدی در مطلبی تحت عنوان "آینده رقابت ایران و عربستان، بی هیچ تعارفی...!" خبر داده است که محاسبه روند فعلی رشد اقتصادی دو کشور نشان می‌دهد، ایران برای دوبرابر شدن رشد اقتصادی‌اش به چهل سال زمان نیاز دارد و رشد اقتصادی پادشاهی سعودی تنها در عرض 20 سال امکان دو برابر شدن را دارد.

نویسنده این تحلیل، برای پیش‌بین‌هایش به قانون 70 (Rule Of 70) استناد کرده است. براساس قانون 70، اگر عدد 70 را بر رشد اقتصادی یک کشور تقسیم کنید، تعداد سال های لازم برای دو برابر شدن تولید ناخالص داخلی به دست می آید.

جعفر محمدی در ادامه نوشته است: «رشد اقتصادی ایران در حال حاضر 0.6 درصد است و پیش بینی می شود اگر با همین آهنگ پیش برویم، متوسط رشد 7 سال آتی، 1.7 درصد باشد. با تقسیم 70 بر 1.7 ، عدد 40 به دست می آید. یعنی 40 سال طول خواهد کشید که تولید ناخالص داخلی ایران، دو برابر شود.»

او در ادامه شرح می‌دهد: «سعودی ها هم اکنون 7500 دلار درآمد سرانه دارند(برخی آمارها ، اعداد بزرگتری را نشان می دهند). رشد اقتصادی شان نیز در 7 سال آتی، 3.5 درصد پیش بینی شده است. البته در سال های گذشته، رشد متوسط شان بیش از 3.5 درصد بوده است. با تقسیم 70 بر 3.5 ، عدد 20 به دست می آید. یعنی اقتصادی سعودی، 20 سال بعد دو برابر خواهد شد (نصف مدت زمان ایران). به عبارت دیگر، 20 سال بعد، درآمد سرانه سعودی ها، از 7500 دلار کنونی به 15000 دلار می رسد. چنانچه روند ادامه یابد، بعد از 40 سال درآمد سرانه سعودی، 30 هزار دلار خواهد بود.»

این تحلیلگر ایرانی می‌افزاید: «اگر اوضاع به همین وضع پیش برود، در سال 1434، (2057 میلادی) درآمد سرانه سعودی‌ها 30 هزار دلار و درآمد سرانه ایرانی‌ها، 9000 دلار خواهد شد. به عبارت دیگر، فاصله کنونی درآمد سرانه ایران و سعودی که تنها 3 هزار دلار به نفع سعودی است در آن زمان به 21 هزار دلار به نفع سعودی‌ها، می رسد.»

محمدی در پایان تحلیل آماری که ارائه کرده، راه‌حل‌های نیز برای اصلاح این روند پیشنهاد می‌کند. او توضیح می‌دهد: "«بهبود روابط خارجی»، «اصلاح ساختارهای داخلی اقتصاد» و «تعهد جدی و صادقانه دولت و مردم برای تحقق رشد اقتصادی و پذیرش خوب و بد آن» ، گزاره‌هایی هستند که موجودیت ایران و زندگی ایرانیان، بدان ها بسته است و الّا به سرعت، کوچک و کوچک‌تر و ضعیف و ضعیف‌تر می‌شویم و در جنگل دنیا، توسط قوی‌ترها خورده خواهیم شد، تعارفی هم در کار نیست."