فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اپوزیسیون سوریه: روسیه بر نظام اسد برای بحث بر سر انتقال سیاسی فشار می‌آورد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  نصر الحریری رئیس هیئت نمایندگی اپوزیسیون سوریه در کنفرانس صلح موسوم به ژنو 4 گفت که روسیه بر نظام سوریه برای بحث بر سر انتقال سیاسی در این کشور فشار می‌آورد.

  الحریری که چهارشنبه 1 مارس پس از گفت‌وگو با استفان دی‌مستروا نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار داشت: «اپوزیسیون چهارشنبه مذاکرات مستقیمی با نظام سوریه انجام نداد».

  او افزود: «از آقای دی‌مستورا شنیدیم که فشاری از سوی روسیه وجود دارد، این می‌تواند یک نشانه اولیه امیدوار کننده باشد که مسائل مطرح شده در قطعنامه 2254 قرار است به بحث گذاشته شود. به طور حتم آن‌چه برای ما مهم است، روی دادن انتقال سیاسی است زیرا تنها راه محقق شدن دیگر موارد مطرح شده در این قطعنامه است».

  او افزود: «نمایندگان نظام تلاش می‌کنند به مسائل دیگر اولویت بدهند تا به صورت مستقیم به بحث‌های سیاسی پرداخته نشود. نظام همچنین به خشونت روی می‌آورد تا مذاکرات را به بن بست برساند».

  دیدار با هیئت روسیه

  در پاسخ به سوالی درباره دیدار با هیئت نمایندگی روسیه در مذاکرات گفت: «ارتباط با روسیه از زمان نشست‌های آنکارا با گروه‌های مسلح مخالف در دسامبر گذشته آغاز شد. با وجود این‌که روس‌ها به صورت واضح به نقششان در پاسداری از آتش بس به دلیل عدم توانایی‌شان در کنترل شبه‌نظامیان ایرانی، پایبند نبودند».

  او تاکید کرد: «دیدار با روس‌ها به خاطر مردم سوریه صورت می‌گیرد تا بتوان در درجه اول به مسائل بشر دوستانه و سپس مسائل سیاسی پرداخت».

  او افزود: «نظام از زمان برای کشتن شمار بیشتری از مردم سوریه استفاده می‌کند. در سال‌های گذشته حدود یک میلیون سوری کشته شدند».

  تروریسم و بمب‌های بشکه‌ای

  درباره مساله تروریسم، رئیس هیئت نمایندگی اپوزیسیون سوریه گفت: «ما ضد هرگونه تروریسم هستیم، از النصره گرفته تا نظام و شبه‌نظامیان ایرانی» و افزود: «چه کسی تروریست‌ها را در سوریه می‌کشد؟ چه کسی بمب‌های بشکه‌ای پرتاب می‌کند؟»

  او ادامه داد: «هرکس بخواهد با تروریسم بجنگد، باید با مساله انتقال سیاسی موافقت کند. اگر رئیس جمهوری باشد، باید به فکر منافع مردمش باشد و گزینه انتخاب و انتقال سیاسی را به مردم واگذار کند».

  شایان ذکر است که چهارشنبه، ششمین روز از آغاز دور جهارم مذاکرات ژنو درباره سوریه است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران