سند جدید دی‌میستورا ، رویکرد جدیدی در دوره انتقالی سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

شبکه آناتولی گزارش کرد، سند جدیدی که استفان دی‌میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه به طرف‌های مذاکره‌کننده حاضر مذاکرات ژنو4 ارائه کرده، رویکرد جدیدی برای دوره انتقال قدرت سیاسی در سوریه ارائه شده که بر اساس آن موضوعات مورد گفتگو به صورت همزمان به بحث گذاشته شود.

بر این اساس دی‌میستورا تاکید کرده است که قطعنامه 2254 شورای امنیت باید پایه و اساس گفتگوهای فعلی باشد. این قطعنامه بر ضرورت تشکیل یک حکومت مورد اعتماد و غیرفرقه‌ای و همچنین جدول زمانی برای نوشتن قانون اساسی جدید و همچنین سازماندهی انتخابات آزاد و سالم تحت نظارت سازمان ملل تاکید دارد.

بر خلاف تاکید قطعنامه شورای امنیت، دی‌میستورا در سند پیشنهادی جدیدش، رویکرد جدیدی ارائه کرده که همه این سه موضوع به صورت همزمان به بحث گذاشته شوند، در حالی که قطعنامه در ابتدا بر تشکیل حکومت انتقالی تاکید دارد و سپس این حکومت انتقالی دو موضوع انتخابات و قانون اساسی را پیگیری کند.

نکته قابل توجه در سند پیشنهادی دی‌میستورا، آمادگی او برای حضور مستقیم در مذاکرات و آمادگی او برای گفتگو درباره موضوعات آتش‌بس‌ مبارزه با تروریسم و همچنین گام‌های اعتمادسازی، در صورت درخواست طرف‌های مذکراه‌کننده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید