حمله نيروهای مقاومت مردمی و ارتش یمن به مواضع حوثی‌ها در شمال المخا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع نظامی یمن روز یکشنبه 26 فوریه اعلام کردند که جنگنده‌های ائتلاف عربی به رهبری سعودی شامگاه شنبه مواضع کودتگران حوثی و صالح را در شمال استان المخا به شدت بمباران کردند.

بنا به گفته این منابع به موازات حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف عربی، نیروهای مشترک ارتش ملی یمن و مقاومت مردمی نیز با پوشش هوایی هلیکوپترها توپدار ائتلاف به واضع شبه نظامیان حوثی در جبهه‌های شمال و شمال شرق المخا حمله کردند.

به گزارش العربیه به نقل از منابع نظامی یمن، از شب گذشته تاکنون درگیری شدیدی میان ارتش ملی یمن و کودتگران حوثی در مناطق الزهاری در شمال المخا و منطقه الخوخه و شرق المخا همچنان ادامه دارد.

ارتش یمن طی روزهای گذشته مناطق وسیعی از جمله شهر یختل در شمال المخا را از کنترل حوثی‌ها وصالح خارج کرد.

روز چهارشنبه هفته گذشته نیروهای مقاومت مردمی و ارتش ملی یمن منطقه استراتژیک «جبل النار» را در منطقه ساحلی شرق المخا به تصرف خود درآوردند.

این منطقه استراتژیک پس از 24 ساعت درگیری شدید میان شبه نظامیان حوثی و نیروهای مشترک دولت قانونی یمن، آزاد شد و ارتش ملی یمن آن را به کنترل کامل درآورد.

از سويى حوثی‌ها پس از شکست‌های پی درپی دربرابر نيروهاي مرىمي و ارتش يمن، روز برخى جمعه مناطق مسکونی در استان مارب را هدف موشک های خود قرار دادند. در پی اصابت یک موشک شلیک شده توسط حوثی‌ها به رستورانی در مرکز شهر، شماری از شهروندان کشته و زخمی شدند.

اين در حالي است كه پنجشنبه هفته گذشته شورای امنیت سازمان ملل متحد، با اجماع، قطعنامه 2342 را تصویب کرد. این قطعنامه بر ضرورت «اجرای انتقال سیاسی کامل در یمن برپایه ابتکار عمل شورای همکاری خلیج و قطعنامه‌های پیشین شورای امنیت» تاکید کرد.

برپایه قطعنامه جدید، مدت زمان فعالیت کمیته تحریم‌ها که بر تحریم‌های اعمال شده علیه علی عبدالله صالح رئیس جمهوری مخلوع یمن و عبدالملک الحوثی رهبر حوثی‌ها نظارت می‌کند، تا اواخر ماه مارس 2018 تمدید شد. همچنین از این کمیته خواسته شده گزارشی نیمه ساله یعنی در ژوئیه 2017 ارائه دهد و ژانویه 2018 قطعنامه‌ای نهایی تقدیم کند.

شورای امنیت نسبت به ادامه بحرانی شدن اوضاع انسانی در یمن و مانع تراشی در مسیر رساندن کمک‌های بشر دوستانه ابراز نگرانی کرد. همچنین نسبت به وجود مناطقی در تصرف شبه‌نظامیان القاعده و حضور گروه‌هایی منتسب به داعش و احتمال رشد آن‌ها در آینده، ابراز نگرانی کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید