روسیه نقش حزب الله لبنان در سوریه را محدود می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع اپوزیسیون سوریه روز شنبه 25 فوریه 2017 اعلام کردند، روسیه تصمیم گرفته که نقش حزب الله لبنان را در سوریه محدود کند. تصمیم روسیه بنا به فشارهای منطقه‌ای و پیشنهاد اغلب مخالفان سوری صورت می گیرد.

به گزارش العربیه به نقل از منابع مطلع مخالفان سوری، روسیه یک گردان از نیروهای ویژه خود را در پایگاه «النبی هابیل» واقع در جنوب غرب دره بردی در حومه دمشق، مستقر کرده است .

این منطقه پیشتر در کنترل حزب الله لبنان بوده است. حزب الله لبنان پیشتر بارها اعلام کرده بود که وادی بردی حوزه نفوذ او در سوریه است و از آن خارج نخواهد شد.

طبق این منابع علاوه بر گردان‌های ویژه ارتش روسیه شمار زیادی از پلیس نظامی روسیه نیز در مناطق وادی بردی مستقر شده و تمامی منطقه را با ایست های بازرسی محکم به کنترل خود درآوردند.

منابع سوری می گویند هم اکنون جاده قدیم لبنان به وادی بردی سوریه در کنترل کامل ارتش و پلیس روسیه قرار گرفته و روس‌ها یک ایست بازرسی بزرگی در نزدیکی حومه دمشق احداث کرده‌اند.

حزب الله لبنان طی دو سال گذشته با کمک ارتش بشار اسد و شبه نظامیان فرقه گرای ایرانی و عراقی توانست مناطقی را در حومه دمشق، روستاهای وادی بردی، زبدانی و سرغایا در مناطق مرزی سوریه - لبنان را به کنترل خود درآورد.

مخالفان سوری می گویند، حضور حزب الله لبنان به عنوان یک گروه شبه نظامی فرقه گرا در سوریه باعث ایجاد تنش‌های فرقه نه تنها در سوریه بلکه در کل منطقه شده است.

یکی از پیش شرط‌های مخالفان سوری در مذاکرات ژنو 4 با روسیه، خارج کردن شبه نظامیان حزب الله لبنان و دیگر شبه نظامیان فرقه گرای ایرانی، عراقی و افغانی از سوریه است.گفتنی است که اغلب شبه نظامیان فرقه گرای که در سوریه علیه مخالفان سوری می‌جنگند، توسط سپاه پاسداران ایران آموزش نظامی می بینند و سپس برای جنگ فرقه‌ای به سوریه اعزام می شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم