ژنو 4...دیدار دوجانبه مخالفان اسد و هیئت دولت سوریه

مخالفان سوری: مشکل انتقال قدرت سیاسی همچنان باقی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

برای اولین بار دو طرف اصلی در جنگ داخلی سوریه یعنی مخالفان اسد و هیئت نمایندگی این کشور، روز پنجشنبه 23 فوریه 2017 رو در روی یکدیگر در کنفرانس ژنو 4 نشستند.

این نشست با حضور استفان دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه بود دی مستورا از آنها خواست تا برای پایان دادن به جنگ 6 ساله این کشور با یکدیگر همکاری کنند.

به گزارش رویترز، دی‌میستورا به 2 هیات نمایندگی که در مقابل یکدیگر نشسته بودند گفت: «از شما می‌خواهم با یکدیگر کار کنید. می دانم پایان دادن به جنگ و پایه‌ریزی صلح و ثبات کار آسانی نیست».

میستورا روز جمعه با هیات‌های نمایندگی ملاقات خواهد کرد تا برنامه مذاکرات را تنظیم کند. او به خبرنگاران گفت «آرزو» داشت تا مذاکرات مستقیم را ببیند، اما کار‌هایی لازم بود انجام شود تا این اتفاق بیافتد.

در دور قبلی مذاکرات ژنو که 10 ماه پیش انجام شد، دی‌میستورا مجبور بود بین هیات‌های نمایندگی رفت و آمد کنند، زیرا آنها حاضر به ملاقات با یکدیگر نبودند.

میستورا به هیات نمایندگی دولت بشار اسد و مخالفان سوریه گفت وظیفه دارند تا به درگیری‌هایی که تا کنون باعث کشته شدن صدها هزار نفر و جابجایی میلیون‌ها تن شده، پایان دهند.

او گفت: «مردم سوریه بشدت خواهان پایان یافتن درگیری‌ها هستند و شما این موضوع را می‌دانید».

او با تاکید بر مشکل بودن مذاکرات گفت قطعنامه 2254 شورای امنیت محور مذاکرات خواهد بود، که خواستار قانون اساسی جدید، انتخابات با نظارت سازمان ملل و شفافیت و پاسخگویی دولت است.

میستورا گفت میانجیگری ترکیه، روسیه و ایران به آتش بس ناپایداری منجر شد و فرصتی را بوجود آورد.

هیچ یک از هیات‌های نمایندگی پس از سخنرانی دی‌میستورا ابراز احساسات نکردند، اما او با همگی آنها دست داد.هیات رژیم اسد بعد از سخنرانی میستورا سالن کنفرانس را ترک کرد.

آتش بس سوریه شامل گروه‌های تندروی جهادی مانند داعش نمی‌شود.

این آتش بس در گفتگوهای آستانه، پایتخت قزاقستان و با میانجیگری ترکیه، روسیه و ایران برقرار شده است.

اما باوجود شروع مذاکرات، جنگنده‌های رژیم اسد مواضع مخالفان در حلب، درعا و حما را بمباران و مخالفان نیز به مواضع دولتی موشک پرتاب می‌کنند.

یکی از رهبران مخالفان به رویترز گفت که مذاکرات باید به موضوع انتقال قدرت در سوریه رسیدگی کند، موضوعی که رژیم اسد مایل به طرح آن نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید