عراق.. فرودگاه موصل از تصرف داعش آزاد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

تلویزیون رسمی عراق پنجشنبه 23 فوریه اعلام کرد که نیروهای مشترک عراقی، موفق شدند فرودگاه موصل را به طور کامل از تصرف شبه‌نظامیان عراقی آزاد کنند.

این موفقیت در چارچوب عملیات آزاد سازی بخش غربی شهر موصل حاصل شد که از روز یکشنبه آغاز شده است.

بخش شرقی موصل در ماه‌های پیش از تصرف داعش آزاد شده بود. این شهر را شبه‌نظامیان تابستان سال 2014 تصرف کرده بودند.

نیروهای واکنش سریع وابسته به وزارت کشور عراق، بازرسی سالن‌ها و اتاق‌های فرودگاه را برای پاکسازی آن از حضور شبه‌نظامیان احتمال یا مواد منفجره کار گذاشته شده، آغاز کردند. این نیروها در عملیات فرودگاه موفق شدند ده‌ها تن از شبه‌نظامیان داعش بکشند.

پیش از این نیروهای پلیس فدرال عراق اعلام کرده بودند که موفق شدند باند فرودگاه موصل را به کنترل خود در آوردند.

نیروهای عراقی در چارچوب عملیات آزاد سازی غرب موصل از تصرف شبه‌نظامیان داعش، پنجشنبه حمله خود را به سمت فرودگاه شهر آغاز کردند. پیش از اعلام آزاد سازی باند فرودگاه موصل، سپهبد رائد جودت فرمانده پلیس فدرال عراق گفته بود که نیروهای لشکر واکنش سریع، روستای الیرموک واقع در 500 متری فرودگاه موصل را از تصرف شبه‌نظامیان داعش آزاد کردند.

پیش از آن منابع آگاه به شبکه العربیه گفته بودند که نیروهای عراقی، حمله به فرودگاه موصل را آغاز کردند. به گفته این منابع، کاروان‎‌های نیروهای عراقی شامل پلیس فدرال و نیروهای واکنش سریع وابسته به وزارت کشور، حرکت خود را به سمت فرودگاه واقع در جنوب شهر موصل آغاز کرده‌اند.

منابع نظامی می‌گویند که نبرد فرودگاه موصل، از بلندی‌های البوسیف مشرف بر فرودگاه آغاز شد.

از سویی تلویزیون رسمی عراق اعلام کرد که نیروهای نظامی این کشور، به فرودگاه اصلی شهر و پایگاه نظامی الغزلانی که نزدیک آن قرار دارد، یورش بردند.

نقشه غرب موصل
نقشه غرب موصل

فرودگاه موصل در حومه جنوبی شهر موصل واقع است. این منطقه امنیتی، پیش از تصرف موصل توسط شبه‌نظامیان داعش در نیمه‌های سال 2014، منطقه‌ای حفاظت شده بود.

در شرق فرودگاه، محله حفاظت شده «الطیران» قرار دارد که پیشتر، ساختمان فرماندهی عملیات نینوا، کنسولگری ترکیه، خانه‌های مسئولان بلندپایه موصل، رهبران عشایر و بازرگانان قرار داشت.

اما در غرب فرودگاه، پایگاه نظامی الغزلانی قرار دارد که بزرگترین پایگاه نیروهای عراقی به شمار می‌آید. این پایگاه که زمانی مرکز آموزشی بزرگی بود، پیش از سقوط موصل در آن لشکر سوم پلیس فدرال مستقر بود.

فرودگاه موصل و پایگاه الغزلانی، یک چهارم مساحت بخش غربی موصل را تشکیل می‌دهند. پل چهارم رود دجله که وصل کننده بخش‌های غربی و شرقی شهر است هم در نزدیکی فرودگاه واقع است.

فاصله میان فرودگاه موصل و ساختمان‌های دولتی شهر هم به 4 کیلومتر می‌رسد. ساختمان‌های دولتی عبارتند از ساختمان استاندارای و شورای اداری استان که هدف بعدی نیروهای عراقی پس از فرودگاه هستند. در فاصله این دو موقعیت، شماری از محله‌های مسکونی قرار دارد.

فرودگاه موصل حدود 6 کیلومتر با مسجد النوری فاصله دارد که به مسجد الحدباء مشهور است. این مسجد حاوی گلدسته تاریخی الحدباء است و ابوبکر البغدادی رهبر داعش، با سخنرانی در این مسجد، خلافت خود خوانده خود را اعلام کرد.

مسجد النوری-الحدباء در موصل
مسجد النوری-الحدباء در موصل

نیروهای عراقی به منظور زمینه سازی برای یورش به فرودگاه موصل، روز چهارشنبه به بمباران محوطه آن شدت بخشیده بودند. این در حالی است که نخستین گروه از آوارگان این منطقه که شمارشان به حدود 400 غیرنظامی می‌رسد، توسط نیروهای دولتی به مناطق امن منتقل شدند.

اکنون با عقب‌نشینی شبه نظامیان داعش در پی بمباران هوایی و توپخانه‌ای، نیروهای عراقی در آستانه کنترل کامل فرودگاه موصل قرار دارند.

سپهبد رائد جودت فرمانده پلیس فدرال عراق، چهارشنبه در مصاحبه با العربیه، از نزدیک شدن نیروهایش به فرودگاه موصل خبر داده بود. او پیش بینی کرده بود که این فرودگاه به زودی محاصره شده و عملیات یورش به آن آغاز شود تا به پایگاهی برای عملیات نظامی نیروهای دولتی علیه شبه‌نظامیان داعش تبدیل شود.

تونل داعش که نیروهای عراقی در منطقه البوسیف نزدیک به فردوگاه موصل کشف کردند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید